Tesla’nın Yeni Powerpack Kurulumu, Belçika’da Faaliyete Geçti

Tesla’nın son büyük Powerpack kurulumu, Belçika Terhills’de faaliyete geçti. 140 adet Powerpack ve Tesla inverterlardan oluşan sistem, toplam 18.2MW güç çıkışı ile 400 milyon kişiye hizmet veren ve dünyanın en büyük kapasitesine sahip olan Avrupa şebekesine destek verecek.

Belçika’da kurulan bu yeni sistem Tesla’nın şebeke hizmetlerine ilk büyük adımı olan Güney Avustralya’daki Tesla 100MW Powerpack projesine benzer şekilde kullanılacak.

Avrupa’ya büyük katkı sağlayacak Belçika projesi, Tesla ile Restore arasındaki işbirliği kapsamında hayata geçirildi. Avrupa iletim sistemi operatörlerine sağlanan hizmetleri dengeleyecek olan teknoloji, fazla güç üretimini depolayarak, şebekeye destek olacak ve fosil yakıtlara olan talebi azaltacak.

Restore İngiltere Başkan Yardımcısı Louis Burford yaptığı açıklamada, Restore’un İngiltere için de planan benzer bir projeye sahip olduğunu söyledi. Avustralya Enerji Piyasası Operatörü (AEMO) ise geçtiğimiz günlerde Güney Avustralya’da yer alan Tesla’nın büyük bataryasının ilk birkaç ayının performansını değerlendirerek, geleneksel türbinlerden daha hızlı ve daha akıllı olduğunu açıklamıştı.

Avusturalya enerji depolama alanında Tesla ile işbirliklerine devam edeceğinin sinayllerini de vermiş durumda. Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın Mart ayında yaptığı duyuruda, Victoria Hükümeti ile ortak bir girişimle, Victoria’nın enerji depolama girişiminin bir parçası olmak üzere iki büyük ölçekli batarya için 25 milyon dolarlık finansman sağlayacaklarını açıkladı.

https://interestingengineering.com/teslas-latest-project-with-140-powerpacks-goes-live-in-belgium