Smart Energy, GW Kapasiteye Ulaşma Hedefinde Vites Artırdı

Smart Energy, GW Kapasiteye Ulaşma Hedefinde Vites Artırdı

Güneş enerjisi sektörünün önemli yatırımcılarından Smart Energy, bir yandan yeni güneş enerjisi santralleri ile büyümesini sürdürürken, diğer yandan da panel üreticisi olarak hedeflerini büyüttü. Ağustos 2017’de panel üretimine başlayan Smart Energy, ilk yılında kapasite artırımına gitme kararı aldı.

2017’de Gebze’de Çin merkezli SUMEC’in stratejik ortaklığında 23.500 m2’lik alanda kurulu güneş paneli üretim tesisini faaliyete geçiren Smart Energy, 2018’i faaliyetlerine hız verme yılı ilan etti.

“Dünyanın en kaliteli güneş paneli üreticilerinden biri olarak inovatif bir anlayışla gigawatt kapasiteli üretim yapabilen bir şirket olmak” hedefi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Smart Energy, üretime başladığı ilk yıl içerisinde üretim kapasitesini arttırma kararı aldı. Aynı anda cam-cam ve çerçeveli standart panel üretebilen fabrikanın yıllık 400 MW olan kapasitesini 2 katına çıkarmak için yeni üretim hattı yatırımı yapan şirket, Auto Bussing ekipmanlarıyla donanmış tam otomatik panel üretiminin yapıldığı yeni hatları birkaç ay içinde devreye alacak. Yeni hatların devreye girmesinden sonra fabrikanın panel üretim kapasitesi yıllık 800 MW’a ulaşmış olacak.

Smart Energy, Türkiye’de ürettiği panelleri Avrupa ve Amerika’nın yanı sıra, MENA ülkelerine ihraç etmeyi ve 2020 yılında faaliyet gösterdiği ülke sayısını 20’ye çıkarmayı hedefliyor.