Renault EZ-GO: Geleceğin Sürücüsüz ve Elektrikli Dolmuşu

Renault EZ-GO: Geleceğin Sürücüsüz ve Elektrikli Dolmuşu

Renault çığır açan otonom araç konsepti olan Renault EZ-GO’yu 2018 Cenova Otomobil Fuarı’nda katılımcıların beğenisine sundu. Bu fütüristik robot-araç konsepti kullanıcılarına ortak, elektrikle çalışan ve aynı zamanda sürücüsüz yolculuk deneyimi ağlayacak. Altı yolcu kapasiteli bu robot-araç, şehir içinde belirli alanlarda yapılan yolculuklar için çevreyle uyumlu istasyonu ile birlikte tasarlandı.

Hem bir araç ama aynı zamanda hem de bir hizmet olarak adlandırılabilecek Renault’s EZ-GO; hükümetler, belediye ve özel sektör tarafından geliştirilen akıllı şehirlerin vageçilmez ulaşım ağını oluşturabilecek farklı kullanımlar sağlayan modüler platforma sahip.

Operatörün tercihine bağlı olarak uygulama üzerinden ve şehir içi istayonlardan rezervayon ağlayan EZ-GO, özel ve kamu kuruluşları tarafından işletilebilir. 7/24 çalışabilen bu araç trafikte araba ile ulaşım gibi hem bireysel yolculuklara hem de metro ve otobüs gibi toplu taşımaya tamamlayıcı etki sağlayacak. Kullanıcılar, bireyel ulaşımın esnekliğini ve rahatlığını, toplu taşımanın verdiği verimlilik ve güvenlik ile birlikte kullanabilecekler.

Herhangi bir şehir için gerçek bir değer olabilecek ve aynı zamanda herkes için sürdürülebilir ve verimli bir hareketlilik sağlayacak bu yenilikçi tasarıma sahip sürücüsüz araba, Fransız otobomobil üreticisi Renault’nun isteğe bağlı hareketlilik hizmetine ilişkin gelecek vizyonunu temsil ediyor.

EZ-GO, işlevsel yönleri ile şehirlerde ikili bir rol oynacak: ortak kullanım sayesinde uygun fiyat ile ulaşılabilecek bu hizmet kapıdan kapıya veya istasyona olmak üzere tek başına bir ulaşım aracı olarak herkes için seyahati kolaylaştırak ve ikinci olarak stresi azaltarak kişisel ve profeyonel tercihlere yönelik seçenekler sunabilecek ve sürüşün yerini eğlence ve iş aktivitelerine bırakacak.

Türkiye’de de birçok şehirde kısa mesafeler için hayal edebileceğiniz bu sürücüsüz araçlar kim bilir belki de gelecekte sıkça kullandığımız taksi dolmuşların ve dolmuşların yerlerini alabilir.