Panasonic ve Tesla'dan Bir İmza Daha

panasonic-ve-tesla-dan-bir-imza-daha.jpg

Üyemiz Panasonic, ABD'li elektrikli otomobil ve enerji şirketi Tesla Motors'un güneş hücresi ve güneş paneli üretimi yatırımı için daha önce depoloma sistemleri, PowerWall ve PowerPack ürünleri için yapılan anlaşmanın bir benzerine daha imza attıklarını açıkladı.

Japon elektronik şirketi olan Panasonic, bir açıklama yaparak, Tesla Motors'un New York eyaletindeki Buffalo kentinde bulunan fabrikasına fotovoltaik güneş hücreleri ve güneş panelleri üretmek için 30 milyar yenden fazla (260 milyon dolar) yatırım yapmak için anlaşma sağladıklarını belirtti. 

Güneş hücre ve güneş panellerinin imalatına 2017 yaz döneminde başlanacağının kaydedildiği açıklamada, ürünlerin çatı uygulamalarında kullanılacağı ve üretim kapasitesinin 2019 yılında 1 GW'a ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, Tesla'ın Panasonic'e "uzun dönem satın alma taahhütü" verdiği belirtilirken, anlaşma sayesinde hem yatırım maliyetlerinin karşılanacağı, hem de Buffalo kentinde yaklaşık bin 400 kişiye istihdam sağlanacağı ifade edildi.