Nissan, Avrupa Dizel Otomobil Pazarından Çekilecek

Nissan, Avrupa Dizel Otomobil Pazarından Çekilecek

Japon otomobil üreticisi Nissan, Avrupa dizel otomobil pazarından yavaş yavaş çekilecek.

Dizel otomobiller düşen talep ve zorlu düzenleyici ortam tarafından baskılanırken, Nissan’ın bu kararı temiz ulaşım şekillerine geçişteki en son işaret olarak görülüyor. Ayrıca verilen bu kararın, kıtadaki trendle de uyumlu olduğu belirtiliyor.

Bir Nissan sözcüsü, diğer üreticiler ve sanayi kuruluşları ile birlikte dizelin giderek azaldığını gözlemlediklerini, ancak kısa vadede ani bir düşüş beklemediklerini, şu anda birçok müşteri tarafından, modern dizel motorlar talep gösterildiğini ve bu nedenle firmanın bünyesinde dizel motorları barındıracağını belirtiyor.

Dizel otomobil satışları geçtiğimiz yıl, özellikle Almanya ve Birleşik Krallık’ta olmak üzere %37 oranında düşüş yaşadı. Bununla birlikte birçok analist ise elektrikli araçların önümüzdeki on yıl boyunca otomobil pazarına hakim olmasını bekliyor. Geçtiğimiz ay Nissan, pazardaki değişikliklere cevaben kuzey-doğu İngiltere’deki Sunderland fabrikasında işlerini azaltmayı beklediğini söyledi.

Hava kirliliğini önlemek için elektrikli araçların ve yeni politikaların yükselişi, dizel otomobillere olan talebin düşmesine katkıda bulundu. Hibrit otomobiller ve elektrikli araçlar için küresel pazar gelişmeye başlarken, Nissan gibi otomobil üreticileri de, bu pazardan gei kalma konusunda istekli değiller.

Nissan, Fransız otomobil şirketi Renault ile oluşturduğu ortaklık ile bu büyüyen pazarda avantaj elde etmek için yeni katı hal pil teknolojisine büyük yatırımlar yapıyor.

http://www.climateactionprogramme.org/news/nissan-to-back-away-from-selling-diesel-cars-in-europe