Musk, Tesla’nın Pil Geliştirme Teknolojisini Değerlendirdi

Musk, Tesla’nın Pil Geliştirme Teknolojisini Değerlendirdi

Geçtiğimiz hafta, Tesla hissedarları tarafında gerçekleştirilen toplantıdan şirket ile ilgili bir çok yeni haber açıklandı ancak en çok dikkat çekeni şirketin pil teknolojisi üzerindeki geliştirmeleriydi.

Şirketin kurucusu Elon Musk’ın pil teknolojisindeki gelişmeleri açıklarken genelde “atılım” kelimesini tercih etmediği biliniyor ancak son çalışmalar ile enerji yoğunluğu ve maliyetindeki gelişmeler üzerine değerlendirmeler yapan Musk, bu gelişmeleri “oldukça havalı atılımlar” olarak nitelendirdi.

Musk ayrıca, belirli maliyet rakamları hakkında konuşmanın zor olduğunu ancak dünyadaki her şeyin en iyi fiyatına ve performansına sahip olduklarını da belirtti, ancak daha sonra birkaç ilginç ayrıntı ve fiyat noktasını ortaya çıkardı.

Musk’a göre şirket, önümüzdeki birkaç ay içinde sabit kalan emtia fiyatlarına bağlı olarak, yıl sonuna kadar kWh başına 100$ ‘lık bir pil hücresi maliyeti elde etmek için uygun bir hızda ilerliyor.

Bu maliyetle, pil paketi, benzinli arabalarla fiyat paritesine ulaşmak için bir darboğaz yaratmıyor ve bu da Tesla’nın araçlarının daha da rekabetçi olabilmesi anlamına geliyor.

Karşılaştırma yapmak gerekir ise, GM şu anda Chevy Bolt EV için LG Chem’dan pil hücrelerini kWh başına 145 Dolar olarak satın alıyor ve Audi, piyasaya çıkmaya başlayacak olan e-tron quattro için kWh başına 114 Dolarlık pil aldığını söylüyor.

Paket seviyesindeki maliyete gelince, Musk, Tesla’nın iki yıldan kısa bir süre içinde genel batarya paketi ile kWh başına 100 $ değerinde önemli bir fiyat noktası elde ettiğini belirtiyor. Musk aynı zamanda, Tesla’nın “ölçeklendirilmesi ve güvenilir hale getirilmesi gereken” kanıtlanmış teknolojiyi kullanarak 2 ila 3 yıl içinde hacimsel enerji yoğunluğunda % 30’luk bir iyileşme sağladığını da ekliyor.

Hacimsel enerji yoğunluğundaki bu tür bir iyileştirmenin, örneğin Tesla’nın mevcut Model S ve Model X’inin, 100 kWh pil paketlerinde 130 kWh enerji kapasitesine uyabileceklerinin ve bu araçların menzillerinin tek bir şarjla 400 milden fazla uzatılabileceği anlamına geliyor.

https://electrek.co/2018/06/09/tesla-battery-energy-density-cost-breakthroughs/