Melikgazi Belediyesinden Çatı Üzeri GES Projeleri

Melikgazi Belediyesinden Çatı Üzeri GES Projeleri

Kayseri iline bağlı Melikgazi Belediyesi çeşitli çatı projelerine imza atmaya devam ediyor.

Ekibi ile belediyecilik anlamında birçok ilke imza atmış olan Belediye Başkanı Sayın Dr. Memduh Büyükkılıç’ın kullandığı “hizmette referans belediye ve hizmette enerjil belediye” sloganlarından anlaşılcağı gibi Melikgazi Belediyesi, yeniliğe sonuna kadar açık ve enerji tasarrufuna bir o kadar önem veren yapıya sahip durumda.

Belediye, GES tesislerini kurmadan önce bütün park, bahçe ve hizmet binalarında gereken tasarruf tedbirlerini almış, aydınlatmaları led armatürlere dönüştürmüş, daha sonrasında ise güneş enerjisi santrallerine yatırım yapmaya karar vermiştir. Yapılan ve yapılacak tesislerin danışmanlığı, projelendirmesi, kurulumu ve işletmesi Ayenka Mühendislik tarafından yapılmıştır.

Yıllık tüketimi 4.100.000 kW/h olan kurumun 2016 Ocak ayında devreye alınan 750 kW gücündeki çatı üzeri Yıldırım Beyazıt Pazaryeri GES (Türkiye’nin en büyük kurum projesi) tesisi ile bu tüketimin ¼ü karşılanmıştır. 2016 sonunda devreye alınan 320 kW gücündeki çatı üzeri Keykubat Pazaryeri GES tesisi ile tüketimin 1/3 ü karşılanmıştır. 2017 Ekim ayı itibariyle teslim edilen Melikgazi Belediyesi Hizmet Binası 120 kW çatı üzeri öztüketim GES tesisi (çatı hiçbir şekilde delinmeden kilit sistemi ile kurulum yapılmıştır) ile hizmet binası gündüz enerjisini kendi üretir hale gelmiştir.

Halen kurulumu devam eden Gökkent Pazaryeri 300 kW ve Danışment Pazar Yeri 380 kW çatı üzeri GES santralleri projesi onaylanıp bu sene içerisinde ihale edilecek olan Hürriyet Pazar Yeri 720 kW, İldem Pazar Yeri 420 kW, Mimar Sinan Toki Pazar Yeri 350 kW çatı üzeri güneş enerji santralleri devreye alındığında toplamda 3360 kW güneş enerjisi santrallerine sahip olacak olan Melikgazi Belediyesi, yıllık 4.872.000 kW/h elektrik enerjisi üretecek olup, bu sayede tüketimini güneş enerjisi santrallerinden karşılamış olacak.