Londra, Yeşil Şehir Oluyor

Londra, Yeşil Şehir Oluyor

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, 2050’ye kadar sıfır karbon ve “en az yüzde 50 yeşil” hedefleriyle oluşturdukları yeni çevre stratejisini açıkladı.

Sürdürülebilirlik için hayati önem taşıyan; hava kalitesi, enerji kullanımı, yeşil alan ve atıkları kapsayan strateji planı, aynı zamanda elektrikli araç kullanımı arttırmayı, evleri daha verimli hale getirmeyi ve güneş enerjisi kapasitesini 2030 yılına kadar 20 kat arttırmayı hedefliyor.

Bunlara ek olarak, planlanan yeşil dönüşüm doğrultusunda, binlerce ağacın dikilmesi ve kamusal alanların yeşillendirme çalışmaları için yeni bir fonlama sistemi oluşturulacak. Böylece Londra, “Ulusal Park Şehri” olacak.

Londra Belediye Başkanı Khan, bu dönüşüm projelerini kamu, özel sektör ve endüstri ile kapsamlı bir istişare yoluyla oluşturduklarını açıkladı. Londra’yı iklim değişikliğinin etkilerine uyum sağlayan daha sağlıklı bir şehir haline getirme hedeflediklerini belirten Khan, “Ulusal Park Şehri” konsepti dahilinde yeşil alanların korunması geliştirilmesi ve arttırılmasının gerekliliğini de vurguladı.

Ayrıca belediye başkanı, çevreye yapılan yatırımlara ve halk ile birlikte çalışmaya devam ederek, Londra’da yaşayan herkesin sağlığını ve refahını artırabileceklerini de belirtti. 2016 yılından itibaren görevde olan Khan’ın ilk çevresel planlarını bir araya getiren yeni strateji, plastik atıkları azaltılmasını, elektrikli araçlar için yeni şarj noktaları yaratılmasını ve halka için açık ücretsiz su çeşmelerinin kurulmasını da içeriyor.

C40 Şehirleri Direktörü Mark Watts’a göre iklim değişikliğinin üstesinden gelmek ve düşük karbonlu bir geleceğin ekonomik, sosyal ve sağlık potansiyelini açığa çıkarmak radikal ve acil bir eylem gerektiriyor. Watts aynı zamanda, Londra Çevre Stratejisi’nin insanlığın ihtiyaç duyduğu iklim dönüşüm hareketini sağlamada cesur belediye başkanları için standart oluşturduğunu belirtiyor.

http://www.climateactionprogramme.org/news/plans-released-to-transform-london-into-a-zero-carbon-city