Kendini Gizleyen Güneş Enerjili Kulübe

Kendini Gizleyen Güneş Enerjili Kulübe

Ormandaki kulübe, cephesinde kullanılan tek yönlü aynalı camlar sayesinde sade bir şekilde bulunduğu ortamda gizleniyor. Disappear Retreat olarak isimlendirilen yapı, görünmez ya da kayboluyormuş gibi duran büyüleyici bir görünüm sunarken, aynı zamanda kullanıcısına gizlenme imkanı sağlıyor.

Sekiz metrekareden daha küçük olan yapı, tasarımıyla çevreye karışıyor ve çevre üzerinde minimum etki bırakıyor. Kabinin güney duvarında, yapının ısınma gibi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla güneş enerjisini kullanabilen özel bir baskı tekniğiyle oluşturulmuş film kaplaması kullanılıyor. Yapı, neredeyse sıfır ayak izi ile enerji gereksinimini sağlayabiliyor. Özel UV film kaplamaları sayesinde, kabin insanlar tarafından görünmezken, hayvanlar tarafından algılanabiliyor. Bu bir kuşun ya da ren geyiğinin yapıya çarpmaması için özel olarak geliştirilmiştir.

Prefabrik kabin, 1-2 kişiyi rahatça barındırabilecek kadar büyük ve içerisinde kesinlikle dikkate değer bir çok özellik taşıyor. Tek taraflı ayna cephesi ormanın sizi çevrelemesine kelimenin tam anlamıyla izin veriyor. Çatısında kullanılan tek taraflı ayna ise, geceleyin gökyüzünü ve yıldızların muhteşem manzarasını kullanıcısına sunuyor.

http://www.yankodesign.com/2018/03/06/people-who-live-in-glass-prefab-cabins/