IV. Karbon Ayak İzi Ormanı Açılışı

IV. Karbon Ayak İzi Ormanı Açılışı

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ve FEST Travel, 17 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirecekleri IV. Karbon Ayak İzi Ormanı için düzenleyecekleri toplu fidan dikim töreni ve İğneada Longoz Ormanları flora gezisi ile karbon ayak izlerini silmeye devam ediyor.

Küresel ısınma hızla sürüyor, orman alanları ardı ardına tahrip ediliyor ve geleceğimiz, günden güne daha fazla tehdit edilmeye devam ediyor. Bizse, kullandığımız sanayi ürünleriyle pek çok tüketimimizin sonucunda doğaya saldığımız sera gazlarının etkisini azaltmaya ve bu zararı olabildiğince telafi etmeye çalışıyoruz.

İşte bu amaçla, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, FEST Travel’ın desteği ile 2012 yılında başlattıkları Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’nde dördüncü ormana hayat vermek için Trakya’ya gidiyor.

2012 yılında Kocaeli Körfez’de, 2016 ve 2017’de ise Kırklareli Lüleburgaz ve Babaeski’de oluşturdukları Karbon Ayak İzi Ormanlarının ardından dördüncü ormanın ilk fidanlarını, 17 Mart 2018 Cumartesi günü Kırklareli Dereköy’de düzenleyecekleri törenle dikecekler.

KBGV Onursal Başkanı Faruk Pekin, KBGV Başkanı Mustafa Kesim, KBGV Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nden Prof. Dr. Necmi Aksoy’un liderliklerinde gerçekleşecek toplu fidan dikimi ve İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı flora gezisi, tüm doğaseverlerin katılımını ve bu önemli harekete desteğini bekliyor.

Trakya’nın kalbine inşa edilecek ve yaklaşık 250 bin ağacın kesilmesine mal olacak kömürlü termik santral projesinin tehdit ettiği bölgede, doğal yaşamın nefes almaya devam etmesi gerekiyor. Yok olan her ağaç, geleceğimizden geri dönmemek üzere kopan bir parça demek. “Kalkınma”, “gelişme” ve “sürdürülebilirlik” gibi günümüzün popüler kavramlarını anlamak ise, öncelikle bilinç sahibi ve kültürel değerlerinin farkında yurttaşlar olmaktan geçiyor.

Ülkemizi ve dünyayı zehir salınımına değil, yeşil ve doğal bir geleceğe taşımaya kararlıysanız; doğanın tahribatına değil, daha da yeşermesine destek olmak istiyorsanı Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’yla iletişime geçebilir ve Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi’nin bir parçası olabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi, flora gezisine katılım ve bağışlarınız için:

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı
+90 212 347 2425
kultur@kulturbilinci.org
www.kulturbilinci.org