İskoçya Kraliyet Bankası, Enerji Yatırımlarına Yönelik Politikalarını Değiştiriyor

İskoçya Kraliyet Bankası, Enerji Yatırımlarına Yönelik Politikalarını Değiştiriyor

İskoçya Kraliyet Bankası, mayıs ayı sonunda, kömürle çalışan yeni elektrik santralleri, kömür madenleri, petrol kumu ve Antartika’da yer alacak petrol projelerine yönelik özel finansmanı durdurmayı da içeren yeni enerji finansmanı paketini açıkladı.

Kraliyet Bankası, 2018-2020 yılları arasında sürdürülebilir enerji sektörüne 10 milyar Sterlinlik kaynak ayırma kararı aldığını belirtilirken, bankaların iklim değişikliğiyle mücadelede oynayabilecekleri rol konusunda giderek artan öneme dikkat çekiliyor. Banka aynı zamanda 2017 yılında da enerji projelerine yönelik finansmanlarının % 80’inin yenilenebilir enerjiye yönlendirdiğini açıkladı.

Temiz enerjiye yönelik vizyonu ile geliştirmeye devam banka, madencilik, petrol ve doğal gaz sektörlerine yönelik politikalarını değiştirmeye başlamış durumda. Karbon salınımı ile tehdit oluşturan enerji projelerine ek olarak, İskoçya Kraliyet Bankası kömür sektörü ile ilişkili şirketler için kredi sağlama kısıtlarını da daha sıkı hale getiriyor.

İskoçya Kraliyet Bankası Sürdürülebilir Bankacılık Direktörü Kirsty Britz, bankanın 2018 yılı profilinin birkaç yıl önceye göre oldukça farklı olduğunu ifade ederek, gelecek için daha temiz ve daha sürdürülebilir bir ekonomi oluşturmaya yardımcı olmak istediklerini belirtiyor.

Londra merkezli yardım kuruluşu ShareAction, İskoçya Kraliyet Bankası’nı, en iyi beş İngiltere bankasından, en güçlü enerji sektörü politikalarına sahip olanı olarak nitelendiriyor. En büyük on beş Avrupa bankasının iklim sıralamasında 11. sırada yer alan İskoçya Kraliyet Bankası, temiz enerjiye yönelik güçlü politakaları ile kısa sürede 8. sıraya yükselmiş. ShareAction bu başarının diğer bankalar için ilham verici olmasını umuyor.

İskoçya Kraliyet Bankası’nın yeni politikaları, WWF İskoçya tarafından da övülüyor. Özellikle bankanın Antartika’daki petrol projelerine yönelik finans kesintisine değinen WWF’den Dr Sam Gardner, iklim değişikliğinin ciddiyetine dikkat çekerek, bankalar ve finans şirketlerinin yeni ve temiz enerji teknolojilerine yönelik yatırımlarının önemini vurguluyor.

https://cleantechnica.com/2018/06/04/royal-bank-of-scotland-introduces-new-policies-halting-oil-coal-project-financing/?