İETT Durakları Victron Energy İle Aydınlatılıyor

İETT Durakları Victron Energy İle Aydınlatılıyor

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile İstanbul Enerji A.Ş. işbirliği ile İstanbul genelinde bulunan otobüs duraklarına güneş enerji sistemli LED aydınlatma sistemleri kurulmaya başlandı. Bu aydınlatma sistemlerinde yüksek enerji tasarrufu sağlayan LED armatürler kullanılıyor. Toplu ulaşımın ilk basamağı olan otobüs duraklarında yapılan aydınlatma çalışması ile duraklardaki güvenlik sorununa çözüm bulunarak vatandaşlarımıza daha huzurlu bir ortam sağlanıyor.

İstanbul genelindeki 3.000 otobüs durağı LED aydınlatma ile daha modern bir görünüme kavuşurken; içlerinde konumu uygun olan 1.000 durakta enerjisini yenilenebilir kaynaklardan sağlayan güneş enerjili sistemler kullanılacak.

Sistemler, aydınlatma kontrolü ile gün doğumu ve batımında otomatik devreye girerek; aynı zamanda enerji verimliliğine de katkıda bulunuyor. Güneş enerjili LED aydınlatma sistemleri gün ışığından yararlanamadığı günlerde ise, üç gün ek bir güce ihtiyaç duymadan İstanbullulara hizmet etmeye devam edecek.

Proje ile ilgili olarak İslam Varol: “Kullanılan ürünümüz Victron Energy BlueSolar MPPT 75/15 şarj regülatörü ꞔok farklı avantajlar sağlıyor. Öncelikle, üstün MPPT teknolojisi: Ultra hızlı Maksimum Güç Noktası İzleme (MPPT) Ultra hızlı bir MPPT kontrol birimi, özellikle bulutlu havalarda ve ışık şiddetinin sürekli olarak değiştiği koşullarda enerji hasadını PWM şarj kontrol birimlerine kıyasla %30’a kadar ve daha yavaş MPPT kontrol birimlerine kıyasla %10’a kadar artırmaktadır” dedi.

Parçalı Gölgelenme Durumlarında Geliştirilmiş Maksimum Güç Noktası Tespiti

İslam Varol: “Parçalı gölgelenme meydana gelmesi halinde, güç-voltaj eğrisi üzerinde iki veya daha fazla maksimum güç noktası mevcut olabilir. Geleneksel MPPT’ler, optimum MPP (Maksimum Güç Noktası) olmayabilecek bir lokal MPP’yi kilitleme eğilimi gösterir. Yenilikçi BlueSolar algoritması, optimum MPP’yi kilitleyerek enerji hasadını daima en üst seviyeye çıkartır. Ayrıca, özel akü sarj teknolojisi ile akü performansı ve ömrünü önemli oranlarla artırıyor” dedi.

http://www.enerji.istanbul/iett-duraklarina-gunes-enerji-sistemli-led-aydinlatma/

Daha fazla bilgi için:

https://www.victronenergy.com.tr/solar-charge-controllers