IBC Solar Türkiye’den, Eskişehir’de 1.1 MW’lık GES

Güneş enerjisi ve enerji depolama sektöründe dünya çapında lider olan IBC SOLAR AG’nin Türkiye iştiraki IBC Solar Türkiye, Eskişehir’de toplam 1.1 MWp kapasiteli güneş enerji santrali projesini tamamladı.

Şebeke bağlantılı güneş enerji santrali yaklaşık olarak yıllık 1,7 milyon kWh elektrik üretecek. Güneş enerjisi için Türkiye’de halihazırda geçerli olan elektrik alım garantisinin şu anda kWh başına 13.3 Dolar/cent olmasından dolayı proje, yatırımcı firma olan Sarar & Ilgazlar ortaklığına cazip bir kazanç garantiliyor. Eskişehir’deki proje, IBC Solar Türkiye’nin 2016 yılında tamamlamış olduğu büyük projelerden biridir.

IBC Solar Türkiye Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Hakan Daltaban, IBC Solar AG’nin tecrübelerinden faydalanan deneyimli ekibimizin özenle çalıştığı bu projede, IBC Solar Türkiye’yi tercihlerinden ve ülkemiz adİna güneş enerjisi sektörünün gelişimine katkıda bulunduklarından dolayı, sektörlerinde marka olan Sarar & Ilgazlar ortaklığına özel teşekkürlerini iletti.

Güçlü bir teknik kadroya, servis ağına ve bölgesinde güçlü çözüm ortaklarına sahip olan IBC Solar, aynı zamanda güneş enerjisi tesislerinin işletme ve bakım (O&M) hizmetlerini de sunuyor. Eskişehir’deki sistem için kurulum sonrasında etkin destek ve bakım çalışmalarının sağlanmasİ amacİyla bölgede Franchisee Demir Mühendislik ile ortak çalışmalar yürütülüyor.

IBC Solar Türkiye Genel Müdürü Bülent Yıldız, O&M hizmetlerinin her geçen yıl daha fazla yatırımcı ve müşterinin tercih ettiği bir seçenek halini almaya başladığını; değişik iklim koşulları altında enerji santralinin uzun vadeli performansını sağlamak, hedeflenen verimleri elde etmek ve dolayısı ile sürekli bir yatırım getirisi elde etmek için O&M hizmetlerinin çok önemli olduğunu belirtti.

IBC Solar, müşterilerin isteğine bağlı olarak, aynı zamanda tüm PV sistemi için performans garantisi de sağlayabiliyor. Standart hizmet paketleri; santral izleme, sorun giderme desteği ve önleyici bakım hizmetleri ile birlikte yeşil alanların bakımı ve raporlamayı da içeriyor.