Hindistan’da Yeni ve Sürdürebilir Bir Şehir: Amaravati

Hindistan’da Yeni ve Sürdürebilir Bir Şehir: Amaravati

Mimarlık şirketi Foster + Partners, Hindistan’ın Andhra Paradesh eyaletinin yeni idari başkenti olan Amaravati için tasarlamış oldukları yeni ve sürdürülebilir şehir planını paylaştı. Foster, Hindistan’a yaptığı son ziyarette bir sonraki aşamaya geçebilmek için devlet yetkilileriyle bir araya geldi.

Hindistan’ın eyalet sınırlamasının yeniden oluşturulması nedeniyle yeni doğan Amaravati şehri, Krishna nehrinin kıyısında yer alıyor ve bu stratejik durum bol miktarda tatlı su teminine olanak sağlıyor. 5,5 km x 1 km büyüklüğünde alana sahip olan Foster + Partners şirketinin şehir planının kalbinde Hükümet Kompleks Yapısı yer alıyor. Güneş panellerinin ve temiz enerjinin kullanıldığı Amaravati’de ulaşım elektrikli araçlarla sağlanırken, su taksileri, özel bisiklet rotaları ve iklim koşullarının sıcaklığı nedeniyle bol gölge alanlara sahip sokaklar ve meydanlar yer alıyor.

Şehrin merkezinde yer alan ve Andhra halkı için demokratik ve kültürel bir sembol olarak tanımlanan yasama meclisi binası, büyük bir tatlı su gölü içinde oturur ve kültür binaları tarafından çerçevelenir. Bina, halk için kendilerini ifade ettikleri bir alanı simgeler ve seçilmiş temsilcilere hizmet edecek bir boşluk olarak tasarlanmıştır. Spiral bir rampa, kültürel bir müzeye ve bir görsel sanatlar galerisine doğru yol alır. Tüm bina, hem gölge sağlayan hem de serinletici esintiler sağlayan 250 metre yüksekliğindeki konik bir çatının altında korunmaktadır.

Uluslararası mimarlık şirketi, şehrin planını, uzun yıllar yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkan bileşke olarak tanımlarken, günümüzün en yeni teknolojilerini içeren sürdürülebilir şehir fikrinin temel düşünce olduğunu ifade ediyor.

https://www.designboom.com/architecture/norman-foster-partners-amaravati-masterplan-india-05-10-2018