Hanwha QCells’in Başarı Öyküsü

PV-Tech’in ana şirketi Solar Media Ltd.’de piyasa araştırma ekibi tarafından yapılan son araştırmaya göre, 2016 yılında Hanwha QCells’in firma bünyesinde üretilen hücrelerin toplam kapasitesinde, 1 numaralı güneş hücresi üreticisi olduğu açıklandı.

Dünya’nİn en büyük güneş hücre üreticisi konumundaki Hanwha QCells, hücre üretimi ve teknolojisindeki üstünlüğünü, Q-CELLS’in teknolojik altyapısından ve Hanwha Grubu’nun finansal gücünden alıyor. Q-CELLS, güneş enerjisi alanİ,ında araştırma-geliştirme, know-how ve üretim-geliştirme faaliyetleri yürüten ve güneş enerjisi alanında bir çok patenti bulunan, Alman kökenli bir şirket idi. Q-CELLS, özellikle 2000’li yılların başında dünyanın gerek teknolojik gerek kapasite anlamında önde gelen güneş hücresi üreticilerinden biri iken, Çinli üreticilerin piyasa rekabetini ciddi şekilde arttırmasından sonra tüm Avrupalı üreticiler gibi zor duruma düşmüştü.

Hanwha Grup, yeni stratejisi ile Çin’de bulunan Solarfun firmasını satın alarak güneş enerjisi sektörüne giriş yaptı ve firma adını HanwhaSolerone olarak değiştirdi. Almanya’da bulunan Q-CELLS’in satın almasının ardİndan, yeni isim Hanwha QCells olarak belirlendi. 2014’ün sonunda Hanwha Solarone ve Hanwha QCells sektörün en büyük ticari birleşmesiyle (merger) genel merkezi Güney Kore’de olan Hanwha QCells olarak tek bir çatı altında global pazarda yerini sağlamlaştırdı. Firma, şu anda dünyanın kendi bünyesinde en büyük güneş hücresi üreten şirket konumunda bulunuyor.

Hanwha QCells’i bir numara yapan şey; global pazarlara en çok panel satmasının yanısıra, Ar-Ge faaliyetleri sonucu geliştirdikleri Q.Antum teknolojisi. Bu teknoloji güncel literatürde PERC (passivated emitter rearcells) olarak biliniyor ve hücre arkasına yerleştirilmiş güç reflektörüyle standart hücreye göre çok daha yüksek güç değerlerine ulaşılabiliniyor. Bu alanda da polikristal hücredeki en yüksek güç çıkış değerine sahip (60 hücrede 301 Watt) olan Hanwha QCells, 2016 yılında 5,7GW hücre üretim kapasitesi ve 5,7 GW panel üretim kapasitesi ile global pazarda lider konumda bulunuyor.

Hücre ve güneş paneli üretimlerini Güney Kore, Çin ve Malezya’da bulunan üretim tesislerinde gerçekleştiren Hanwha QCells’in liderlik konumunu 2017 yılında da sürdürmesi bekleniyor.

Detaylı bilgi için;

http://www.pv-tech.org/news/hanwha-restores-q-cells-to-number-1-solar-cell-ranking-in-2016