Solarbaba 1996 yılından beri Türkiyede başta güneş enerjisi olmak üzere temiz enerji kaynaklarının tanıtılması, kurulu kapasitesinin hızla artması ve tabana yayılması için çalışmaktadır.

150 kurumsal üye ve aylık 4 milyon+ okunma oranı ile faaliyetlerini sürdüren Solarbaba, geliştireceği ve uygulayacağı sosyal sorumluluk projeleri ile yoluna devam edecek.

Güneşli bir gelecek güneş enerjisi ile gelecek. Hedefimiz fosil yakıtsız 2050.

Güneş enerjisi yakın bir zamanda hem dünyada hem de Türkiye'de en önemli elektrik üretim yöntemi olacaktır. Bu yerli, ucuz ve temiz enerji kaynağının öneminin farkında olan Solarbaba, Türkiye'nin bu konuda faaliyet gösteren en büyük ve en eski kar amacı gütmeyen sosyal şirketidir.

Ayda ortalama 4 milyon kişi ve kuruma ulaşan Solarbaba, web sitesi, sosyal medya kanalları ve e-bülten vasıtası ile Türkçe ve İngilizce yayın yapmaktadır. Güneş enerjisi başta olmak üzere temiz enerji kaynakları, enerji verimliliği, elektrikli araçlar, yeşil binalar ve enerji depolama gibi konularla ilgilenen tüm kesimlerin birbiriyle hızlı ve doğrudan temas kurabileceği, sektör hakkında bilgi ve fikir alışverişi yapabileceği bir arayüz sağlamaktadır.

Solarbaba'nın ulaştığı kişiler arasında kamu ve özel sektör, üniversiteler, medya kanalları ve tüm potansiyel güneş enerjisi kullanıcıları ve yatırımcıları yer almaktadır. Solarbaba sadece gündemi takip etmez, çoğu kez gündemi oluşturur.

Solarbaba, güneş enerjisi sektöründe 21 yıldır faaliyet göstermekte olan Ateş Uğurel tarafından kurulmuştur ve aşağıdaki konu başlıklarını tartışır, haber yapar, gündeme taşır ve okuyucuları ile paylaşır:

- Güneş, rüzgar, jeotermal santralleri
- %100 öz tüketim modelindeki zorluklar, fırsatlar ve son gelişmeler
- Yerli üretim ve ilgili teşvikler ve mevzuatlar
- Mevcut yasalar, yönetmelikler, tebliğler ile ilgili yorumlar ve bilgi paylaşımı
- Temiz enerji projelerinin finansmanı, enerji kooperatifleri, kitlesel fonlama, sigortalama
- Şebeke bağlantı problemleri (teknik ve hukuksal)
- Temiz enerji odaklı sosyal sorumluluk projeleri
- Güneş takip sistemleri, farklı konstruksiyon ve montaj çözümleri
- Yeşil binalar, LEED ve BREEAM Sertifikaları, LED aydınlatma
- Güneş enerjili aydınlatma-sulama-telekomünikasyon: Off-Grid uygulamalar
- Elektrik depolama, elektrikli ulaşım araçları, binalara entegrasyonu
- Farklı etkinlikler, seminerler, fuarlar ve konferanslar, eğitim programları
- Fabrika, hastane, AVM, otel, site gibi alanlar, çatı uygulamaları, sorunlar ve çözümler
- Medyada, yazılı, görsel ve dijital basında temiz enerji ve enerji verimliliği
- Türkiye'de kurulan güneş enerjisi santralleri, teknik özellikleri ve görselleri
- İnovatif ürün geliştirme, şarj istasyonları, kent mobilyaları, duraklar

Ekibimiz

İstanbul'da dünyaya gelen Ateş Uğurel, İstanbul Erkek Lisesinden mezun olduktan sonra, önce Boğaziçi Üniversitesi - Kimya Mühendisliği lisans programını bitirmiş, sonra da aynı üniversitede Çevre Bilimleri master ve doktora programına devam etmiştir.

Hayatı boyunca sadece güneş elektriği konusunda çalışan Ateş Uğurel, Türkiye'de çok sayıda güneş enerjisi santrali kurulumuna imza atmıştır.

Uğurel, Solarbaba Kurucusu olmasının yanısıra aynı zamanda Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED)'nin kurucusu ve eski başkanıdır.

Ateş Uğurel ile Linkedin üzerinden temasa geçebilirsiniz.

http://www.linkedin.com/in/atesugurel

İstanbul’da dünyaya gelen Başak Çağla Efe, Bahçeşehir Üniversitesi - Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümündeki lisans eğitimini 2015 yılında tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresi boyunca Katı Atık Yönetimi, Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Saha Mühendisliği ve Elektrik Satışı gibi farklı alanlarda staj yapan Efe, lisans eğitimini bitirdiği yıl atıldığı iş dünyasında diğer yenilebilir enerji dalları ile ilgilenmeye devam etmiştir.

Hexagon Katı Atık, EnerjiSA ve İpragaz gibi kurumsal firmalarda, enerji alanında staj yapan Efe, 2015 yılından 2016 yılı sonuna dek CLK Enerji’de İş Analistliği ve EBS Proje Uzmanlığı yapmıştır.

Başak Çağla Efe, 1 yılı aşkın süredir Solarbaba bünyesindeki Genel Koordinatör rolü ile temiz enerji odaklı sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeye devam etmektedir.

Başak Çağla Efe ile Linkedin üzerinden temasa geçebilirsiniz.

http://www.linkedin.com/in/bcefe

İstanbul’da dünyaya gelen Melis Eryiğit, Yıldız Teknik Üniversitesi - Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde lisans eğitimini 2009 yılında tamamlamış olup, Bahçeşehir Üniversitesi, İletişim Fakültesi - Pazarlama İletisimi ve Halkla İlişkiler bölümünde yüksek lisans yapmıştır. Eryiğit, aynı dönem atıldığı iletişim dünyasında inovatif yöntemleri sürdürmeye dair çizdiği stratejisi ile iletişimi yalnızca kurumlara bir fayda ve satış kanalı olarak kullanma eğilimini, ekosisteme de bir faydaya dönüştürme misyonuna sahiptir.

İletişim alanında FMCG’den teknolojiye, enerjiden bebek-kadın bakima kadar çeşitli sektörlerde hizmet veren markalara 360 derece iletişim hizmeti sunmuş olan Eryiğit; Siemens, SAP, Unilever, P&G (Prima), Anadolu Grubu (Anadolu Etap), Altıparmak Gıda, Korozo (Koroplast) ve Kazancı Holding başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşların, stratejik medya planlaması, etkinlik yönetimi, dijital ve konvansiyonel medya planları ve uygulaması, kriz iletişimi yönetimi gibi çeşitli alanlarında kurum oyuncusu olarak rol almıştır.

Melis Eryiğit, Solarbaba bünyesinde İletişim Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Melis Eryiğit ile Linkedin üzerinden temasa geçebilirsiniz.

http://www.linkedin.com/in/meliseryigit

İstanbul’da dünyaya gelen Sıla Duran, Boğaziçi Üniversitesi - Uluslararası Ticaret bölümünde lisans eğitimini 2008 yılında tamamlamış olup, aynı yıl Polat Enerji’de yenilenebilir enerji ile iş dünyasına adım atmıştır.

İş geliştirme, uluslararası finansman ve karbon piyasaları alanında çalışan Duran, kariyerine 2012 yılından itibaren Enerjisa’da devam etmiştir. Enerji ticareti ve yapısal ürünlerin geliştirilmesi alanlarında çalışırken hem Türkiye hem de bölge ülkelerin enerji piyasaları üzerine uzmanlaşmıştır.

Sıla Duran ile Linkedin üzerinden temasa geçebilirsiniz.

https://www.linkedin.com/in/silakilic

Ankara'da dünyaya gelen Özge Kundakçı, ailesinin mesleği nedeniyle Türkiye'de pek çok şehirde yaşamış ve bu sayede farklı kültürleri tanımıştır. 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü kazanmasının ardından İstanbul'da yaşamaya başlayan Kundakçı, lisans programını bitirdikten sonra aynı üniversitede Çevre Kontrolü ve Yapı Teknolojisi bölümünde master eğitimine başlayarak, yapılarda enerji harcamalarının azaltılması üzerine çeşitli çalışmalar yürütmüş ve bu konuda tezini tamamlamıştır.

Sürdürülebilirlik, temiz enerji kaynakları, aktif ve pasif iklimlendirme sistemleri, karbon emisyonunun azaltılması gibi konulara ilgi duyan mimarın en büyük tutukusu, insanları bu konuda bilinçlendirmek ve dünyanın daha ekolojik, bilinçli ve çevreye duyarlı hale dönüşmesine destek olmaktır.

"Üzerinde yaşadığımız dünya hepimizin evi, ve başka bir evimiz yok." mottosuyla sadece insanları değil, hayvanları ve doğayı da sevgiyle kucaklıyor.

Özge Kundakçı ile Linkedin üzerinden temasa geçebilirsiniz.

http://www.linkedin.com/in/ozgekundakci