Hakkımızda

Solarbaba Hakkında

Güneş enerjisi, yakın bir zamanda hem dünyada hem de Türkiye'de en önemli elektrik üretim yöntemi olacaktır. Bu yerli, ucuz ve temiz enerji kaynağının öneminin farkında olan Solarbaba Platformu, Türkiye'nin bu konuda 1996 yılından beri faaliyet gösteren en büyük ve en eski sivil toplum platformudur.

Hem Türkiye'de hem de dünyanın diğer ülkelerinde okuyucu bazında ayda ortalama 4 milyon kişi ve kuruma ulaşan Solarbaba; web sitesi, sosyal medya kanalları ve e-bülten vasıtası ile Türkçe ve İngilizce yayın yapmaktadır. Güneş enerjisi başta olmak üzere; temiz enerji kaynakları, enerji verimliliği, elektrikli araçlar, yeşil binalar ve enerji depolama gibi konularla ilgilenen tüm kesimlerin birbiriyle hızlı ve doğrudan temas kurabileceği, sektör hakkında bilgi ve fikir alışverişi yapabileceği bir arayüz sağlamaktadır.

Solarbaba'nın ulaştığı kişiler arasında kamu ve özel sektör, üniversiteler, medya kanalları ve tüm potansiyel güneş enerjisi kullanıcıları ve yatırımcıları yer almaktadır.

Güneş enerjisi sektöründe 21 yıldır faaliyet göstermekte olan Ateş Uğurel tarafından kurulmuş olan Solarbaba Platformu, aşağıdaki konu başlıklarını tartışır, haber yapar, ülke gündemine taşır ve okuyucuları ile paylaşır:

- 1MW üstü lisanslı güneş, rüzgar, jeotermal santralleri
- Llisanssız yenilenebilir enerji santralleri
- %100 öz tüketim modelindeki zorluklar, fırsatlar ve son gelişmeler
- Yerli üretim ve ilgili teşvikler ve mevzuatlar
- Mevcut yasalar, yönetmelikler, tebliğler ile ilgili yorumlar ve bilgi paylaşımı
- Temiz enerji projelerinin finansmanı, enerji kooperatifleri, kitlesel fonlama
- Şebeke bağlantı problemleri (teknik ve hukuksal)
- En son PV teknolojileri, Ar-Ge çalışmaları, Türkiye için uyumu ve analizi
- Temiz enerji odaklı sosyal sorumluluk projeleri
- Güneş takip sistemleri, farklı konstruksiyon ve montaj çözümleri
- Yeşil binalar, LEED ve BREEAM Sertifikaları, LED aydınlatma
- Güneş enerjili aydınlatma-sulama-telekomünikasyon: Off-Grid uygulamalar
- Elektrik depolama, elektrikli ulaşım araçları, binalara entegrasyonu
- Farklı etkinlikler, seminerler, fuarlar ve konferanslar, eğitim programları
- Saha geliştirme konusunda yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
- Fabrika, ev, otel, avm gibi alanlar, çatı uygulamaları, sorunlar ve çözümler
- Medyada, yazılı, görsel ve dijital basında temiz enerji ve enerji verimliliği
- Türkiye'de kurulan güneş enerjisi santralleri, teknik özellikleri ve görselleri
- İnovatif ürün geliştirme, şarj istasyonları, kent mobilyaları, duraklar

Projelerimiz

01) SolarÇatıGüneş enerjisinin geleceği çatılarda ve kendi elektriğini kendi üreten evlerde, fabrikalarda, otellerde olacak. Çatı pazarındaki gelişmeler, mevzuat ve ve elektrik depolama teknolojileri ile ilgili her yıl özel bir çalıştay düzenliyoruz.

02) SolarRehber: "100 Soru & 100 Cevap"tan oluşan güneş enerjisi rehberinde, sektör ile ilgili en çok sorulan soruların pratik ve basit anlaşılır bir dilde cevaplarını veriyoruz. Hedefimiz; projenin, mobil uygulama ve e-kitap gibi versiyonları sayesinde yüzbinlerce kişiye ulaşmak.

03) SolarEv: Türkiye'nin farklı bölge ve şehirlerinden tüm elektrik ihtiyacını güneşten üreten ekolojik eğitim merkezleri kuruyoruz. Hem farklı güneş enerjisi teknolojilerini ve uygulama örneklerini gösteriyoruz, hem de eğitim ve bilgilendirme hizmeti veriyoruz.

04) SolarApp: Tablet ve cep telefonları için özel geliştirmekte olduğumuz uygulama sayesinde online bilgilendirme yapıyoruz. Konuma bağlı olarak basit fizibilite analizi ve yakındaki güneş enerjisi santrallerinin bilgilerini paylaşıyoruz.

05) SolarBanka: Kitlesel fonlama, enerji kooperatifleri gibi tabana yayılan güneş enerjisi uygulamalarını ve finansal çözümleri okuyucularımız ile birlikte hayata geçiriyoruz ve isteyen her vatandaşa GES yatırımcısı olma fırsatını sunuyoruz.

06) SolarOtobüs: Türkiye'nin önde gelen endüstriyel tasarımcıları ve elektrikli araç uzmanları ile tasarladığımız güneş enerjili ve elektrikli otobüs, Türkiye içinde farklı mekan ve etkinliklere giderek yerinde güneş enerjisi eğitimi veriyor.

07) SolarCadde: Türkiye'nin ve dünyanın en önde gelen güneş enerjisi şirketlerini, eşit büyüklükteki alanlarda ve bir cadde konseptinde bir araya getiriyoruz ve onları yatırımcılar ile buluşturuyoruz. Buna paralel olarak yapılan konferans da caddenin etkinliğini arttırıyor.

08) SolarTasarım: Giyilebilir tekstil ürünleri, ufak ölçekli güneş enerjili ürünler, temiz enerji teknolojilerinin kullanıldığı şehir mobilyaları gibi bireye hitap eden çok farklı tasarımlar geliştiriyoruz, bunları kamuoyunun kullanımına açıyoruz.

09) SolarKampanyaBaşta sosyal medya kanallarımız olmak üzere birçok farklı mecrada güneş enerjisinin ülkemize ve dünyaya sağladığı büyük faydaları anlatıyoruz, konu ile ilgili video-infographic ve tanıtım ürünleri tasarlıyor ve dağıtıyoruz.

10) SolarÜnlü: Sektörel dernekler, uzman kişi ve kurumlarla birlikte çatı pazarının açılması için çaba harcıyoruz, "100 Ünlü & 100 Çatı" projemizle kamuoyunun yakından tanıdığı ünlülerle birlikte ücretsiz kurulum yaparak güneş enerjisini tabana yayıyoruz.

Solarbaba Anayasası

01) Solarbaba, sektörün tüm paydaşları için çok boyutlu ve dinamik bir sektörel medya ajansı ve iletişim aracıdır. Modern dünyanın tüm iletişim kanallarını en aktif şekilde kullanır, kullanmaya teşvik eder.

02) Solarbaba, sektörün tüm sorunlarını tarafsız, bağımsız ve korkusuz bir şekilde gündeme taşır ve konunun uzmanlarına da danışarak, çözüm alternatifleri üretir, bunları paylaşır. Uygulanıp uygulanmadığını takip eder.

03) Solarbaba, üniversite öğrencilerine ve yeni mezunlarına özel bir önem verir, onları güneş enerjisi sektörüne hazırlar, onlarla birlikte ile ortak projeler üretmeye çalışır. Tüm faaliyetlerinde öğrencilere destek verir.

04) Solarbaba, sinerjinin önemine ve gücüne inanır, birçok farklı sivil toplum örgütü, kamu, şirket ve şahıs ile ortak çalışma yapar, etkinlik-dergi gibi ortak ürün ve servis üretir.

05) Solarbaba, güneş enerjisi konusundaki bilinçlendirme çalışmalarına destek olması için birçok sosyal proje ve aktiviteyi kurgular, yönetir ve uygular.

06) Solarbaba, yerli teknoloji üretimi için sürdürülebilir ve tahmin edilebilir büyüklükte bir pazarın oluşmasının şart olduğunu bilir ve sektöre kurumsal, sermaye yapısı güçlü ve faaliyet alanı uyumlu firmaların yatırım yapmasını teşvik eder.

07) Solarbaba, güneş enerjisinin en demokratik enerji kaynağı olduğunu bilir, bu konuya ilgi duyan ve  iyi niyetle bilgi almak isteyen şahıs ve kurumlar arasında din-dil-kültür-parti vs. hiçbir ayrım yapmaz.

08) Solarbaba, her bireyi potansiyel bir güneş enerjisi kullanıcısı ve destekçisi olarak görür, çok büyük güneş santralleri de, güneş enerjili bir anahtarlık da ilgi alanı içindedir. Farklı bilgi seviyelerine sahip kişilerin dikkatini çekecek ürün ve haberleri paylaşmaya özen gösterir.

09) Solarbaba, sektörün kötü niyetli kişi ve kurumlarına karşı son derece mesafeli, sektörün gelişimini hedefleyen, elini taşın altına sokan tüm kişi ve kurumlara karşı son derece yakındır. İyi niyetli olmayanlara karşı tavrını net ve şeffaf olarak gösterir.

10) Solarbaba, güneş enerjisi kullanımını, yerli, temiz ve ucuz enerji üretimi, istihdam yaratılması, katma değerli teknoloji geliştirilmesi ve bağımsız bir ülke olabilmek için elzem görür.