Seferihisar Güneş Kooperatifi

seferihisar-gunes-kooperatifi_1.jpg


Türkiye'nin ilk "sakin şehri" olan İzmir'in Seferihisar ilçesinde güneş enerjisinden elektrik üretimi için belediye öncülüğünde enerji üretim kooperatifi kurulması için girişim başlatıldı.Güneş tarlası oluşturma ve binaların çatılarına yerleştirilecek panellerle enerji üretimini öngören çalışmayla ilk etapta 1 MW kurulu güce ulaşılması planlanıyor.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yılın 300 günü güneş alan Ege'de güneş enerjisi yatırımlarının yetersiz olduğuna dikkati çekti. Yenilenebilir enerji yatırımlarına küçük sermayenin de çekilmesi halinde bu potansiyelin hızla değerlendirilebileceğini inandıklarını dile getiren Soyer, güneşli gün sayısı çok daha az olan Almanya'da uygulanan kooperatif modelinin Türkiye için uygun olduğunu gördüklerini ifade etti.

İlçedeki bina sahiplerini güneş enerjisi yatırımlarına teşvik etmek için kapalı pazar yeri gibi binaların üzerine paneller yerleştirdiklerini ancak bekledikleri ilgiyi göremediklerini belirten Soyer, şu bilgileri verdi: "Bunun üzerine 'belediye öncülüğünde bir kooperatif kurup daha sonra tamamı girişimcilere bırakılacak şekilde bir yatırımı nasıl yaparız' diye düşünerek yola çıktık. İnsanların bu işe inanması, ikna olması gerekiyor. Yaptığımız hesaplamalara göre 1 MW kapasiteli bir güneş santrali için 1 milyon 100 bin € yatırıma ihtiyaç var. Eğer bu bedelin 250-300 bin €'luk kısmı varsa kalanını 10 yıl vadeyle finanse etmek mümkün. Belediye olarak biz 126.000 €'luk bölümünü koymayı taahhüt ettik. Kalanına da girişimciler ortak olacak. Her hissedar en az 1.000 € bedelle olabilecek. Belediyenin ortaklığı sadece ilk yatırım için geçerli olacak. Kooperatifin sonraki santral yatırımları tamamen girişimciler tarafından yapılacak."

03.07.2016