Kutudan Çıkan Eko ÇiftlikSon zamanlarda gördüğümüz ve tarım ile güneş enerjisini bir araya getiren en inovatif buluşlardan biri de hiç şüphesiz Farm From a Box, yani kutudan çıkan çiftlik.

Hem yurtiçinde hem de küresel olarak sürdürülebilir bir gıda tedarik etme ihtiyacı artık çok önemli ve birçok zorluklarla dolu. Azalan doğal kaynaklardan, güvenilir ürün büyümesini destekleyebilecek bir altyapı eksikliğine çözüm üretmek ve kendi yiyecek ihtiyacını yerel olarak yetiştirmek ve geçim kazanmak için topluluklara araçları sağlamalıyız.

Buna karşılık, SanFransico çıkışlı bir startup firma, sürdürülebilir tarımın "İsviçre-Çakısını" rol model olarak alan bir çözüm geliştirmiş; 8 dönümlük bir çiftlik için gerekli olan tüm temel bileşenleri içeren bir paket çözüm.

Güneş ve rüzgar enerjisi ile temel elektrik ihtiyaçlarını sağlayan "Kutudaki Çiftlik" şebeke hattına ihtiyaç duymadan, sürekli yerel gıda üretimini mümkün kılmakta.Tarıma uygun olmayan arazilere de çok rahatlıkla kurulabilen sistem ilk başta aşağıdaki amaçlar için kurgulanmış.

Topluluk bazlı tarım girişimleri, tarım kooperatifleri ve enerji kooperatifleri
Okullarda gıda ve fen bilgisi eğitimi
Çalışanlar, lokantalar ve işletmeler için çiftlikten masaya taze yemek tedariği
STK'lar direkt destek
Verimsiz araziyi çiftçilik yapılabilecek araziye çevirmek

Akıllı çiftlik teknolojisi de gelişmiş hava durumu ve pazar bilgilerini entegre ederek, doğru ve verimli tarım/enerji üretimi için gerekli bilgileri sağlıyor. Detaylı tanıtım için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.