K.Maraş'ta İlk Güneş Enerjisi Santrali Açıldı

Güneş Enerjisi Sektörünün en önemli oyuncusu olan Tekno Ray Solar, Kahramanmaraş - Karacasu'daki 500 kWp kapasiteli ilk çatı üzeri güneş enerjisi santralini 06 Aralık 2013 tarihi itibariyle devreye aldı. Bölgenin en önemli tekstil fabrikalarından biri olan Kırteks Tekstil, elektriğinin tamamını güneş enerjisi sistemi üzerinden sağlıyor.

Kahramanmaraş - Karacasu'da bulunan ve bölgenin en önemli tekstil fabrikalarından biri olan Kırteks Tekstil, toplamda 4000 m2'lik alana kurulan ve 500 kWp kapasiteli çatı üzeri güneş enerjisi santrali ile elektriğinin tamamını güneş enerjisi sistemi üzerinden sağlıyor. Tekno Ray Solar projenin ilk izinlerinin alınmasından satın alma, teşvik ve gümrükleme işlemlerine, çatı üzeri statik hesaplamalarından elektrik sayacının çalıştırılmasına kadar projenin her sürecini üstlenerek bir ilke imza attı.

Kahramanmaraş'ın ilk  güneş enerjisi santralinin açılışında konuşan Tekno Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu "Kırteks Tekstil kurmuş olduğu bu güneş enerjisi santrali sayesinde yıllık ortalama 300 ton CO2 salınımını engellemiş olacak ve 1200 ağacın hayatta kalmasını sağlayacak. Daha da çarpıcı bir örnek vermek gerekirse bu tesisin 1 senelik elektrik üretimi ile engellediği CO2 salınımı miktarı, motorlu bir aracın dünya çevresinde 42 kere dolaşmasıyla ortaya çıkan zehirli gaza eş değerdir. Avrupa'nın güneş ışınım zenginliği açısından 1 numaralı ülkesi olan Türkiye'de gerek ekonomiye gerekse doğaya fayda sağlayabilmek adına güneşten yararlanmamız gerektiğine inanıyoruz." dedi.

Toplamda 200 Megavatın üzerinde güneş enerjisi santral proje tecrübesi ile Avrupa'nın en güvenilir firmalarından biri olan Enerray S.p.A ve 25 yılı aşkın süredir bir çok sektörde lider olan Tekno Şirketler Grubu ortaklığıyla faaliyetlerine başlayan Tekno Ray Solar, anahtar teslimi tüm zemine monte ve çatı sistemleri projelerinde 25 yıl garanti sözünün altına da imza atıyor.

  • Bu İçeriği Paylaş

Reklam

Sosyal Medya

Etkinlikler

Tüm Etkinlikler

Sponsor

Reklam

Video

youtube

Güneş Enerjili Ürünler

Twitter

Vpn, proxy kullanmayan veya dns değişikliği yapmayan kullanıcılarımız -elimizde olmayan sebeplerden ötürü- Twitter beslemesini görüntüleyemeyebilirler.

E-Bülten