Google, Güneşle Şaşırtmaya Devam Ediyor

google-gunesle-sasirtmaya-devam-ediyor.jpg


Teknoloji devi Google, güneşle ilgili çalışmalarına her geçen gün bir yenisini ekliyor. Şirket 2014 yılında, bileşenlerinde bulunan küçük wireless çipler sayesinde göz yaşında bulunan glikoz miktarını ölçebilen akıllı bir contact lens üzerine çalışmalar yürüttüğünü duyurmuştu.

Geride bıraktığımız hafta Business Insider'da yer alan habere göre şirket, güneş enerjisiyle çalışan, takan kişinin vücut ısısı ya da kandaki alkol miktarı gibi biyolojik bilgilerini toplayan ve diğer teknolojik cihazlarla iletişim kurabilen bir contact lens için patent başvurusunda bulundu.

Patent başvuru metninde yer alan detaylar ise şaşırtıcı. Metne göre üzerinde çalışılan lens içeriğinde bulunan güneş hücreleri ve fotodetektörler topladığı ışıkla cihazın enerji ihtiyacını karşılıyor. Fotoğraf tanıma özelliği ile kullanıcının çevresini algılarken aynı zamanda çevrede bulunan çim, polen gibi alerjen maddeler hakkında da bilgi verebiliyor. Kişi taktığı lens sayesinde bilgisayar, cep telefonu gibi cihazlarla temasa geçebiliyor. Bununla birlikte, lensi takan kişi barkodların içerdiği bilgileri okuyabiliyor ve kişinin kimliğinin tanınmasını sağlayabiliyor.