Avustralya’ya iki büyük GESAmerikalı enerji şirketi First Solar ve AGL, Nyngan and Broken Hill’de 2 milyon fazla (2,044,140) güneş panelinin kullanıldığı Avustralya’nın en büyük 2 GES’ini tamamladı. ARENA (Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı)’nın 166,7 milyon dolar vererek destekledi. New South Wales eyaletinin de 64,9 milyon dolar destek sunduğu projenin toplam maliyeti 439,082 milyon dolar.

390 hektar arazi üzerinde kurulan tesis, neredeyse 800 futbol sahası büyüklüğünde, Nyngan and Broken Hill santrallerinde 50 bin evden fazlasının kullanımına yetecek kadar elektrik üretecek. Kurulu gücü 102 MW olan Nyngan ve 53 MW olan Broken Hill güneş santrallarinden bir yılda yaklaşık 360 bin MWh enerji üretilecek ve 301 bin 560 ton karbon salınımının da önüne geçilecek.

ARENA’dan Ian Kay, bir haftaya kadar 22 yeni proje açıklayacaklarını, sektörün ve devletin ilgisini çektiği için yeni fon kaynaklarının yaratılacağını söyledi. Avustralya Federal Çevre Bakanı Greg Hunt, 29 milyon dolayında yerel ekonomiye katkı sağladığını, güneş santrallerinin yapımı sırasında da 400 iş imkanı sağlandığını belirtti.

Açılıştan sonra konuşan First Solar Asya Pasifik Bölge Yöneticisi Jack Curtis, 3-4 yıl öncesine göre, büyük çapta GES için yüzde 30 azaldığını, sadece bir kaç projeden sonra da her mega watt başına yaklaşık 120 dolar olacak. Sübvansiyona gerek duyulmadan maliyetlerin bir magawatt için 70-80 dolara düşeceğini söyledi.

Avustralya’daki en büyük yenilenebilir enerji üretimi yöneticisi Andy Vesey, Avustralya’nın enerji üretiminde kömürden geçiş aşamalarına değindi, yenilenebilir enerjiye geçişin karbon salınımını engellenmesi için de yararlı olacağını ekledi.