GÜYAD’ta Bayrak Değişimi


Aralık 2016'da kurulan ve imza töreni 4 Kasım 2016 tarihinde EIF 9. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı'nda gerçekleşen Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD), 2 Mayıs 2017 tarihinde ilk olağan Genel Kurulunu gerçekleştirerek yeni yönetimini seçti.

İçerisinde güneş enerjisi sektöründeki büyük oyuncuların yer aldığı GÜYAD, sektördeki yatırımcı bakış açısını yansıtmak adına faaliyete geçecek ve Türkiye’de henüz yaygınlaşan solar sektörde yatırımcılara önderlik edecek.

Yatırımcıların haklarını gözetmek ve mevzuatsal süreçlerin hızlandırılması amacı ile yola çıkan GÜYAD; kamu ve özel sektör yatırımcılarının etkin işbirliği ile yatırımları destekleyecek mekanizmaları kurarak işleyişte aktif rol almayı ve katma değeri yüksek bir yatırım ortamı yaratmayı hedefliyor.

Bu kapsamda başkanlık görevini Limak Enerji CEO’su Birol Ergüven’den devralan Güriş Holding İş Geliştirme Koordinatörü Cem Özkök, yaptığı değerlendirmede “Türkiye güneş enerjisi açısından çok büyük bir potansiyele sahip. Yerli ve yenilenebilir bu enerji kaynağı ile ilgili potansiyelimizi harekete geçirmek istiyoruz. GES yatırımları ile ilgili maliyetler her geçen gün azalıyor.” dedi.

Türkiye’nin 2017 sonu itibariyle güneşte 2 GW kurulu gücü aşacağını ifade eden Özkök, “2018 sonu itibariyle de 2,500-3,000 MW civarında bir kurulu güce ulaşmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Seçilen yeni Yönetim Kurulunda, Güriş, Akfen, Enerjisa, Limak ve T-Dinamik temsilcileri görev aldı.

 

10.05.2017