Güneş Enerjisi Santrallerinde Inverter ve Haberleşme Hatlarının Korunması

Güneş Enerjisi Santrallerinde Inverter ve Haberleşme Hatlarının Korunması

Güneş santrallerinin kurulduğu arazi veya çatı koşullarına baktığımız zaman genellikle en yüksek risk seviyesinin birinci bölgede yer alan kurulumlarda gerçekleştiğini görüyoruz. Öte yandan santral içinde meydana gelebilecek iç aşırı gerilimler bir diğer önemli bir tehtittir. Bu nedenle, güneş santralleri hem yıldırım darbelerine hem de iç aşırı gerilimlere karşı korunmalıdır. Etkin korumanın en önemli kısmı 4’lü koruma yani iç yıldırımlık, dış yıldırımlık, eş potansiyel ve topraklamanın sağlanmasıdır.

Öte yandan bir diğer sıklıkla unutulan bir diğer önemli unsursa, güneş enerjisi santrallerinde inverter ve haberleşme hatlarıdır. Bu sistemler hem santralimizin kalbi durumundadır hem de içerdiği elektronik yapıdan ötürü, ani aşırı gerilimlere karşı çok hassastır.

Genel olarak, inverter sistemlerine giden hatların Cat 6 olduğunu görüyoruz. Bu noktada, haberleşme sistemine Cat 6 Tip 3 parafudr koymamız, bizi bu hatlardan gelen darbelere karşı koruyacaktır. Yine otomasyon ve SCADA sistemlerimiz, Tip 3 parafudrlarla korunmalıdır. Bu noktada sizlere önerimiz hassas enerji koruma ürünleridir. Up seviyesi oldukça düşük olan bu parafudrlar, gelen darbeleri sisteminiz yanmayacak şekilde, istenilen seviyeye indirir.

Detaylı bilgi için:

https://www.yilkomer.com/gunes-enerji-santrallerinde-inverter-ve-haberlesme-hatlarinin-korunmasi/