Güneş Enerjisi En Hızlı Büyüyen Enerji Kaynağı

Güneş Enerjisi En Hızlı Büyüyen Enerji Kaynağı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2016 yılında yenilenebilir enerji, dünyanın şebekesine eklenen yeni enerji gücünün üçte ikisini oluşturuyor ve diğer herhangi bir teknolojiye kıyasla daha fazla güneş enerjisi kullanılıyor. Genel olarak, yenilenebilir enerjideki büyümenin, önümüzdeki beş yıl boyunca benzin ve kömürün iki kat fazlası olacağı tahmin ediliyor.

Rapora göre, güneş enerjisi büyümesi, daha önce en büyük güç kaynağı olan kömürdeki net büyümeyi aştı. Birçok ülkede, güneşe doğru geçiş, düşen fiyatlar ve daha elverişli hükümet politikaları tarafından yönlendirildi. Şimdi, 28 üye hükümet tarafından finanse edilen bu kurum, beş yıl içinde, güneş enerjisi kapasitesinin “Hindistan ve Japonya’nın şu anki toplam kapasitesinden daha” olacağını öngörüyor.

IEA Direktörü Dr. Fatih Birol, “Güneş fotovoltaiklerinde yeni bir çağın doğuşuna tanık oluyoruz ve güneş enerjisi PV kapasitesinin 2022 yılına kadar olan diğer yenilenebilir teknolojilerden daha yüksek olmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

IEA, 2016 yılındaki rakamlara dayanarak, 2022 yılına kadar Çin ve Hindistan’da üçte bir oranında daha fazla güneş enerjisi bekliyor. Dünyanın en kirli havaya sahip olduğu bilinen Çin, yenilenebilir enerjinin genişlemesine öncülük ediyor.Amerika Başkan’ı Trump’ın iklim karşıtı değişim tutumuna rağmen ise, Amerika’nın ikinci hızlı büyüyen pazarı olduğu açıklandı.

Hindistan’da ise, önümüzdeki beş yıl içinde “güneş patlaması” yaşanması bekleniyor. Zaten, şebekeye entegre olan güneş enerjisi çiftlikleri yaygın ve ülkedeki bu konudaki yenilikler, en yoksul sakinlerin bile çevreyle dost buluşlara kolaylıkla erişmelerini sağlıyor. Hindistan’ın yenilenebilir enerji kapasitesi 2022 yılına kadar iki katına çıkacağından, AB’de olan büyümeyi muhtemelen geçeceği tahmin ediliyor. Güneş açısından İngiltere’nin geride kalması beklenirken, açık deniz rüzgar çiftliklerinin İngiltere’nin yenilenebilir enerji büyümesinin çoğunu oluşturması belirtiliyor.

https://inhabitat.com/report-solar-power-is-the-fastest-growing-source-of-new-energy/