Güneş Enerjili Skýli Dağ Barınağı

Güneş Enerjili Skýli Dağ Barınağı

Stockholm merkezli Utopia Mimarlık (Utopia Arkitekter) tarafından zorlu hava koşullarında bile ayakta kalması için tasarlanan Skýli dağ barınağı, doğa sporcularına rahat bir barınma ortamı oluşturacak.

Proje, İzlanda’da yapılan “gezginler ve göçebeler tarafından kullanılabilecek kabin” temalı yarışma projesi için tasarlansa ve her ne kadar yarışmayı kazanamasa da Berlin’de başlayan 2017 Dünya Mimarlık Festivali’nde bir ödüle aday oldu.

Çelik ve çapraz lamine ahşap kullanılarak oluşturulan yapıda, 15 dağcı için uyuma alanı bulunuyor, ayrıca yemek hazırlama, giysi kurutma gibi ihtiyaçlar için ve acil durumlar için ekstra alan da mevcut.

Utopia Mimarlık kurucusu ve yaratıcı direktörü Mattias Litström, barınağın, korunması yüksek öncelikli olan doğal park gibi ortamlarda kullanılacak olması sebebi ile yapıda kullanılan malzemelerin çevreye duyarlı, bunun yanında aşırı soğuk hava şartlarına uygun olacak şekilde seçildiğini belirtti.

Skýli dağ barınağı; güneş panelleri kullanımı, yapının rüzgar ve güneş durumuna göre yönlendirilmesi, yağmur suyunun depolanması ve doğal malzemelerin kullanımı gibi birçok ekolojik çözümü içinde bulunduruyor.

https://www.dezeen.com/2017/11/15/skyli-utopia-arkitekter-tent-mountain-shelter-withstand-extreme-weather-conditions-iceland/