Googledan Güneş Tutulması İçin Okullara Gözlük

Googledan Güneş Tutulması İçin Okullara Gözlük

Doug Peltz, 8 yaşından beri 21 Ağustos güneş tutulmasını dört gözle bekliyor.

Bu bekleyişten yol çıkarak; kendi gibi olan diğer çocukların güneş tutulmasına ne kadar hayran olduğunu çok iyi bilen Peltz, şu anda Mystery Science’nın kurucu ortağı olarak, partneri Mystery Science CEO’su Keith Schacht ile birlikte önümüzdeki haftalarda ABD’deki okullara 15.000 gözlük vermek üzere Google ile birlikte çalışıyor.

Teknoloji devi, ABD genelinde 4.800 tane kütüphaneye yaklaşık 2 milyon gözlük göndermeyi taahhüt etti. Bir okul, en az 200 çocuğun tutulmayı izleyeceğini onaylayabildiği sürece; Mystery Science, gözlük kutusunu ücretsiz olarak gönderecek. Bu sayede, mümkün olduğunca çok sayıda çocuğun güneş tutulmasını izleyebilmesi ümit ediliyor.

1918 yılından beri toplam güneş tutulması ABD’yi geçmedi ve 2045 yılına kadar bir daha gerçekleşmeyecek. Bunun öneminin farkında olan Google Program Yöneticisi Calvin Johnson, basın açıklaması yaparak şunları söyledi: “Ay’a gitmek, Mars’ın yüzeyini keşfetmek veya bir yüzyılda ilk defa ABD genelinde güneş tutulmasını görmek, yeni nesil kâşiflerin ve bilim adamlarının ilham kaynağı olabilir.”

3D boyutlu sinema gözlüğü modellerine benzer şekilde görünen tutulma gözlüğü; yoğun güneş ışığını büyük bir dereceye kadar engelleyebiliyor. Ayrıca, izleyicilerin, tutulma esnasındaki renk değşimlerini daha rahat ayırt edebilmeleri için güneş rengini koruyan özel filtrelerle üretilmiş durumdalar.

Tutulma, Amerika Birleşik Devletleri kıtasında herkes tarafından görülebilecek. Okullardaki öğretmenler, Eclipse America web sitesini, okulun yakınında, ne zaman, nerede tutulacağı ve nasıl görüneceğini araştırmak için kullanabilirler.

Uzmanlar tarafından, tutulmanın saat 13:00’te başlayıp, saat 16:00’ya sürmesi bekleniyor.

http://uk.businessinsider.com/google-giving-kids-glasses-solar-eclipse-2017-8