Geleceğin Araçlarına Yeni Bir Tasarım: Nio Eve

Tasarımcılar gelecekle ilgili oldukça farklı fikirlere sahipler. Bazıları geleceğin özerk olarak ilerleyeceğini söylerken, diğerleri sürüş ve performansın heyecanına daha fazla odaklanacağını söylüyor. Bazıları otomobilin akıllı olacağına inanıyor, diğerleri ise otomobilin, her şeyden çok, iç mekana odaklanarak, sürüşten ziyade uzayda yolculuk benzeri bir sürüş deneyimini sağlayacağına inanıyor.

Ahmad Moslemifar, Olivier Pruvost ve Teo Song Wei’nin tasarladığı EVE Vision, geleneksel bir araba. Bir direksiyon simidi, GPS göstergesi ve insanların oturması için koltukları bulunuyor ama tasarımı onu diğer arabalardan ayırıyor. EVE Vision, otomobil deneyimini arttıran ve etkileşimi kolaylaştıran dinamik ve açık bir alana sahip. Rahatla-keşfet-bağlan kelimelerinden yola çıkan Eve Vision’un amacı; A’dan B’ye seyahat eden kullanıcılarına arabada gibi değil, evlerinin bir uzantısındaymış hissini ve rahatlığını, güvenli bir şekilde sağlayabilmek.

5 kişilik alana sahip olan EVE Vision, tüm ailenin araca girip çıkabildiği iki sürgülü kapıya sahip. Sürücü koltuğunun önünde bir direksiyon simidi bulunuyor. Tekerleğin yanında bulunan EVE’nin beyni, istenilen zamanlarda araç otonom bir şekilde araba sürmek için uygunluk gösteriyor.

EVE Vision, sahiplerini tanımak, uyanık kalarak onları tehlikeden korumak ve aracın çeşitli diğer işlevlerini güçlendirmek için güçlü bir bilgisayara sahiptir ve içinde bulunan şeffaf ekranı üzerinden kontrol edilebiliyor.

http://www.ekoev.com/gelecegin-araclarina-yeni-bir-tasarim-nio-eve/