Astor'dan, Şanlıurfa'ya 22 MW GES Yatırımı


Elektrik enerjisinin iletimi ve dağıtımında kullanılan transformatörlerin üretimini gerçekleştiren Astor Transformatör A.Ş., yatırımlarını gün geçtikçe arttırarak yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisine dayalı elektrik üretimine yönlendirme kararı aldı.

Aylık 2000 adetlik dağıtım trafosu kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük kapasitesine sahip olan Astor A.Ş., alanında dünyada ilk 5 firma arasında yer alıyor. Astor A.Ş., 2016 yılı başında Bozova ilçesinde elektrik üretmeye başladığı 10 MW'lık güneş enerji santraline ilave olarak, 2017 yılının Mart ayında elektrik üretimine geçmesi planlanan Hilvan ilçesinde 12 MW'lık GES'leri ile toplamda 22 MW’a ulaşarak Türkiye’nin, kurulum tarihi itibariyle bu alandaki en büyük yatırımlarından birini gerçekleştirdi.

Tarih kokan, halkının Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği kahramanlık sayesinde İstiklal Madalyası’nın verildiği ve Balıklı Göl ile meşhur olan Şanlıurfa’da, Astor A.Ş tarafından kurulan tüm GES'lerde; Bozova projesinde 333 ve Hilvan projesinde 407 adet olmak üzere, toplamda 740 adet Fronius Eco 27 inverter kullanılmış durumda.

Fronius; Astor A.Ş.'ye ve proje, ürün tedarik, kurulum ve işletme aşamalarında tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor.

16.03.2017