Ermenistan’da GES Pazarı, 55 MW Kapasiteli Masrik-1 ile Açıldı

Ermenistan’da GES Pazarı, 55 MW Kapasiteli Masrik-1 ile Açıldı

Ermenistan’da şebeke ölçekli güneş enerjisi pazarı, 55 MW’lık Masrik-1 güneş enerjisi santralinin başarılı ihalesi ile başladı.

Ermenistan hükümeti, ülkede ilk defa rekabetçi bir şekilde ihale edilen bağımsız enerji projesi için Fotowatio Yenilenebilir İşbirliği B.V. (FRV) ve FSL Solar konsorsiyumuna ödül mektubu verdi.

Ermenistan, Ölçekleme Yenilenebilir Enerji Programı Yatırım Planı (SREP) tarafından 2 milyon Dolar Proje Hazırlama Hibesi sağlanan şebeke ölçekli güneş enerjisi projesini öncelikli olarak tanımlamış bulunuyor.

Bu kapsamda, SREP ve Dünya Bankası, Yenilenebilir Kaynaklar ve Enerji Verimliliği Fonu ile arazi tipi güneş enerjisi kaynak ölçümlerinin kurulumunu destekleyecek. Böylece ihalenin ilk turu için Masrik-1’in aday yeri olarak belirlenmesi; fizibilite çalışmaları ve çevresel ve sosyal etkilerinin değerlendirmesi gerçekleştirilecek.

Ermenistan Dünya Bankası Ülke Müdürü Sylvie Bossoutrot da yaptığı açıklamada, Masrik-1 Güneş Enerjisi Santrali’ni Ermenistan’ın yanı sıra Güney Kafkasya bölgesi için de öncü bir proje ve ülkenin yenilenebilir enerji potansiyelini daha da geliştirmesi için heyecan verici bir fırsat olarak değerlendirdi.

Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre SREP ve Dünya Bankası’nın desteğiyle önümüzdeki dönemde toplamda yaklaşık 55MW kapasiteye sahip ikinci bir rekabetçi teklif ihalesiyle beş potansiyel güneş enerjisi projesinin daha başlatılması bekleniyor.

https://www.renewableenergyworld.com/articles/2018/05/55-mw-masrik-1-project-launches-utility-scale-solar-for-armenia