EPDK, Konya Kızören Güneş Enerjisi Santralini Ziyaret Etti

EPDK, Konya Kızören Güneş Enerjisi Santralini Ziyaret Etti

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye’de güneş enerjisi sektörünün en önemli projelerine imza atan ve yatırımları ile sektörün dinamiklerine yön veren Tekno Ray Solar tarafından işletmeye alınan Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali Konya Kızören GES’i ziyaret etti.

Düzenlenen teknik inceleme gezisi, EPDK Başkan Danışmanı Halil Utku ve EPDK Grup Başkanı Mahmut Adil Savaş da dahil olmak üzere 30 kişilik katılım ile gerçekleşti. Teknik inceleme sonrasında EPDK Enerji Uzman Yardımcısı Vedat Akdağ ve EPDK Enerji Uzman Yardımcısı Sevim Kalkan tarafından Tekno Ray Solar ekibine plaket takdim edildi.

EPDK görev alanı ile ilgili tesislerdeki uygulamaları yerinde görmek amacı ile düzenlenen teknik gezi kapsamında Tekno Ray Solar Konya Kızören güneş enerjisi santraline yapılan saha ziyaretinde, Tekno Ray Solar Genel Müdür Yardımcısı Ertuğrul Çerşil, Tasarım Şefi Erkan Yasav ve Planlama Mühendisi Veysel Burak Kanat ile birlikte teknik ekip de hazır bulundu.

Kurmuş olduğu güneş enerjisi santrallerinde en ileri teknoloji ve en yüksek verimlilik prensibini benimseyen Tekno Ray Solar tarafından düzenlenen teknik ziyarette EPDK yetkililerine güneş enerjisi santralleri ve çalışma prensipleri, fotovoltaik paneller, güneş pilleri ve çalışma sistemleri, konstrüksiyon uygulamaları ile ilgili bilgiler verildi. Planlama Mühendisi Veysel Burak Kanat güneş enerjisi santrallerinde kullanılan ekipmanlar; Tasarım Şefi Erkan Yasav da Konya Kızören güneş enerjisi santrali projesi ve saha çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

130 yılı aşan global geçmişi ve 30 yılın üzerinde Türkiye’de vermekte olduğu hizmetleri ile sektörümüzde 2011 yılından bu yana anahtar teslim güneş enerjisi santralleri inşa eden Tekno Ray Solar, kurmuş olduğu güneş enerjisi santrallerinde en ileri teknoloji ve en yüksek verimlilik prensibini benimsemektedir.