Enerjinin Öncüleri Buluştu

Enerjinin Öncüleri Buluştu

Yeni Asır, ekonomi, üretim ve kalkınma hamlesi çerçevesinde geleneksel hale getirmeyi amaçladığı ‘Yeni Asır Sektör Buluşmaları’nın ilkinde ‘Enerji’ sektörünün öncülerini bir araya getirdi. Toplantıda küresel enerji sorunları, enerji stratejileri ile rüzgar ve güneş enerjisine yönelik konular ele alındı.

Yeni Asır’ın ev sahipliğindeki buluşma Mövenpick Otel’de gerçekleşti. Yeni Asır Genel Yayın Yönetmeni Ercan Demir, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de stratejik sektörler arasında yer alan enerji sektörüne her geçen gün ilginin arttığını belirterek, sektörün önde gelen temsilcileriyle bir araya gelmek, sorunları, çözüm önerilerini ve hedefleri konuşmak için böyle bir etkinlik düzenlediklerinin altını çizdi.

Yeni Asır’ın enerji ve özellikle yenilenebilir enerji kaynakları konusunda öncülük yapmasını memnuniyetle karşıladığını dile getiren İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın politikaları ile bugün Türkiye’de, yerli kömürün de enerjide kullanılmasıyla birlikte cari açığı azaltıcı bir çalışma söz konusu. İTO olarak biz her konuda desteğe hazırız” dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, “Bizim bölgemizde rüzgar enerjileri yani RES dediğimiz sistemler yaygın. Ege’nin güneş enerjisinde de önemli merkez olabileceğini, özellikle tarım dışı alanların bu işe uygun olduğunu düşünmekteyim. Şimdiden enerji planlanmaları yapılmalı. Öz kaynaklarımızla, güneşimizle, rüzgarımızla elde ettiğimiz enerjinin daha çok üzerinde durulmalı” dedi.