Uluslararası İlk "Ekoetiket" Olma Özelliğini Taşıyan EKOenerji, Artık Türkiye'de

ekoenerji-artik-turkiye-de.jpg

İklim değişimi ve karbon ayakizinin azaltılması üzerine faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu iletişim ağı EKOenerji, Avrupa içinde faaliyete geçirdiği çevre dostu ürün etiketini global arenaya taşıyor. 2016 yılında Rusya ve Türkiye de EKOenerji'nin aktif olduğu ülkeler arasına katıldı.

Yenilenebilir elektrik için sıkı sürdürülebilirlik kriterleri getiren iletişim ağı, bu kriterleri karşılayan yenilenebilir elektriği EKOenerji olarak belgeliyor ve kullandıkları elektriğin sürdürülebilirliğini tüketicilere garantiliyor. Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan EKOenerji'nin Türkiye'de asıl amacı, yerel olarak üretilmiş yenilenebilirlerin kullanılması ve elektrik piyasasında sürdürülebilirlik talebinin oluşması.

Liberalleşmiş elektrik piyasalarında yenilenebilir elektriğin direkt satışını teşvik eden EKOenerji, Türkiye'de de tüketicilerin bilinçleneceği ve gerek kurumsal gerek ev içinde olsun yenilenebilir elektrik kullanmayı seçeceği günlerin geleceğinden emin durumda. Şu anda, tüketimin, belli bir volüm üstünde olması halinde "serbest tüketici" olarak kaydolunduğunda elektrik sağlayıcısını seçmek mümkün. Ancak, güneş veya rüzgar santrallerinde üretilmesiyle pazarlanan elektrik, henüz hala bu kategori içerisinde bulunmuyor. Yerel yenilenebilir tedarikçileri ortaya çıkana dek Türkiye'de EKOenerji almak, Avrupa piyasından sertifika alarak mümkün.

Şu anda iletişim ağında 35 ülkeden 45 üye kuruluş bulunan EKOenerji, tedarikçi ve tüketici sayısını arttırmaya devam ediyor. EKOenerji, elektrik sektörü, çevreci STK'lar ve diğer paydaşları iklim değişimine karşı harekete geçme konusunda güçlerini birleştirmeye davet ederek yenilenebilir elektrik sektörünün Türkiye'de de gelişmesine Avrupa'da olduğu gibi destek veriyor.

10.01.2017