EKOenerji

EKOenerji : Göllerde Hokey Oynamaya Devam Etmek İstiyoruz
Kış Sporlarının Geleceği İçin: "Kışlarımızı Koruyalım"
Yenilenebilir Enerji ve Turizm

 24.01.2017
Yenilenebilir enerji kullanmak; sadece iş stratejisinden ibaret olmaktan ziyade, tüm gezegenin sürdürülebilirliğine de katkıda bulunuyor. Uluslararası alanda adını çevre dostu olarak duyuran...

Uluslararası İlk "Ekoetiket" Olma Özelliğini Taşıyan EKOenerji, Artık Türkiye'de
...

Steven Vanholme & Merve Güngör

Proje Yöneticisi & Türkiye Sorumlusu

 

c/o Finnish Association of Nature Conservation Itälahdenkatu 22 b, 00210
Helsinki, Finlandiya
FİNLANDİYA

steven.vanholme@sll.fi & merve.gungor@sll.fi
http://www.ekoenergy.org/tr
+358 50 5687385


EKOenerji, dünyanın her yerinden gelen, çevreyi korumak gayesindeki Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) oluşturduğu bir iletişim ağı ve bu ağın ortaya koyduğu çevre dostu ürün etiketidir. Şu anda bu ağda 35 ülkeden 45 üye kuruluş bulunmaktadır. Bu üyelerin yerel deneyimleri, EKOenerji Sekreterliği'nin yenilenebilir elektrik pazarındaki uzmanlığıyla birleşerek kar amacı gütmeyen bir ekoetiket ortaya çıkarmıştır.

EKOenerji ağı, yenilenebilir enerjinin üretimi için sıkı sürdürülebilirlik kriterleri belirler ve bu kriterlere uyan elektriğe EKOenerji etiketini vermektedir. Aynı zamanda enerji santrallerinin sürdürülebilirliğinin arttırılması için bir araç görevi görmektedir.

Tüketicilerin Avrupa’nın karmaşık elektrik piyasasında yollarını bulmalarına yardımcı olmak amacıyla ortaya çıkan EKOenerji, artık uluslararası bir ekoetiket olarak faaliyet göstermektedir. Çevre duyarlılığını ve sürdürülebilir enerji kullanımını tüketicilere garantilemek isteyen markalara bu imkanı vermekle beraber, tüketicilere de doğru ve güvenilir bilginin verilmesine odaklanmaktadır.

Yenilenebilir elektrik talebinin ve enerji masraflarının gerçekten yeni oluşan yenilenebilir enerji projelerini mümkün kıldığının teminatını isteyen tüketiciler ve fark yaratmak için adım atmaya hazır tedarikçiler, dünyanın neresinde olursa olsunlar EKOenerji etiketli elektrik kullanmayı tercih etmektedirler.

2013 yılında yola çıkan EKOenerji, Türkiye'de STK'lar ve elektrik tedarikçileriyle aktif olarak partnerlik arayışında.