Dünyanın En Büyük Offshore Rüzgar Türbini Son Testi Geçti

Dünyanın En Büyük Offshore Rüzgar Türbini Son Testi Geçti

Offshore rüzgar türbini üreticisi ve geliştiricisi MHI Vestas yaptığı duyuruda, dünyanın en güçlü offshore rüzgar türbini olan V164 9.5MW modelinin, S sınıfı sertifikaya layık görüldüğünü ve kurulumların 2019 yılının sonlarında başlayacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük ve en güçlü rüzgar türbini üretmek, sektörün öncü şirketleri arasında hiç bitmeyen bir rekabet haline geldi. Şu anda bu rekabet için bir sonraki dönüm noktasının MHI Vestas’ın kendi rekorunu kırıdığını görmek olduğu söyleniliyor.

MHI Vestas, bu yılın başlarında, 8.4MW’lık rüzgar türbinlerinden iki tanesini 8.8MW’lık kapasite ayarlaması ile İskoçya’da bulunan Avrupa Offshore Rüzgar Dağıtım Merkezi’ne (EOWDC) tedarik etti. Uygun saha koşulları karşılandığında ise MHI Vestas’ın 8 MW’lık mega türbini 9 MW kapasiteye kadar ulaşabiliyor.

V164 9.5MW modelinin belgelendirmesi, şirketin Londra Eye Ferris’ten daha büyük olan 9.5 MW’lık türbinlerini duyurduktan bir yıl sonra yapıldı. Şirket kısa vadede kendini geliştirmeye devam edeceğini belirtiyor.

MHI Vestas Teknoloji Direktörü Torben Larsen, “Bu, uzun yıllar süren sıkı çalışmanın doruk noktası ve son derece gurur duyduğumuz bir şey” diyerek, S sınıfı sertifikanın, şirketin müşterilerine 9.5MW’lık türbinin sözünü yerine getireceğine dair güvence sağladığını belirtiyor.

Tasarımı ve elde ettiği sertifika ile MHI Vestas şu anda rekabetin öncüsü olsa da, onu yakından takip eden birçok rakibi bulunuyor. Bunlardan en iddialısı ise, GE Yenilenebilir Enerji. GE, “Haliade-X” adını verdiği, 187 metre uzunluğa ve 12MW kapatiseye sahip olan türbinini geçtiğimiz Mart ayında duyurmuştu. Haliade-X’in 16.000 hanehalkının elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede olduğu belirtiliyor.

https://cleantechnica.com/2018/06/29/worlds-largest-wind-turbine-passes-final-hurdle/