DNV GL, Dünyanın İlk Şebeke Ölçekli Batarya Depolama Sertifikasını Verdi

DNV GL, Dünyanın İlk Şebeke Ölçekli Batarya Depolama Sertifikasını Verdi

Dünyanın ilk şebeke ölçekli batarya depolama sertifikası, DNV GL tarafından, Acciona Energy’nin İspanya’da yer alan batarya depolama sistemine verildi.

Acciona Energy, beş kıtada 20’den fazla ülkede faaliyet gösteren, yenilenebilir enerji sektörüne odaklanmış lider küresel enerji şirketlerinden biridir. Rüzgar, fotovoltaik, termal güneş, hidroelektrik ve biyokütle olmak üzere beş farklı yenilenebilir enerji teknolojisi alanlarında çalışan Acciona, yaklaşık 9,000MW’lık bir kapasiteye sahip olup, yılda yaklaşık 21TWh emisyonsuz elektrik üretmektedir ve bu yaklaşık altı milyondan fazla ev tarafından tüketilen enerjiye eşittir.

Barásoain, Navarra, İspanya’da yer alan batarya depolama sistemi farklı konteynerlerda bulunan iki batarya blogundan oluşmaktadır, bu bataryalardan ilki 1 MW / 0.39MW’lik kapasiteye sahip olan ve ihtiyaç duyulması halinde hızlı tepkiler verebilen, ikincisi ise 0.7MW / 0.7MWh’lık kapasiteye sahip olan görece daha bağımsız ve yavaş tepki verebilen bataryalardır. Her ikisi de depolanacak olan enerjiyi yakaladıkları ACCIONA Windpower (Nordex Group) teknolojisine sahip 3 MW AW116/300 rüzgar türbini teknolojisine bağlı Samsung SDI Li-ion teknolojisine sahiptir. Rüzgar türbini, 2013’ten beri şirket tarafından işletilen Barásoain’deki Experimental Wind Farm’ı oluşturan beş türbinden biridir. Tüm sistem ACCIONA Energia tarafından geliştirilen kontrol yazılımı tarafından yönetiliyor ve şirketin Yenilenebilir Enerjiler Kontol Merkezi (CECOER) tarafından gerçek zamanlı olarak izlenmektedir.

Acciona, DNV GL sertifikasyon başvurusunda bulunarak tesisin tüm koşullarını tam olarak yerine getirdiğini garanti edebilecek. Yakın gelecekte ise dünya çapındaki depolama sistemlerinin onaylanması ve finanse edilmesine dahil olan tüm paydaşların bu sertifikaları talep etmesi öngörülüyor.

DNV GL Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Tıklayın