Çin’in Aldığı Kararlar, Hindistan’ın Güneş Enerjisine Fayda Sağlayacak

Çin’in Aldığı Kararlar, Hindistan’ın Güneş Enerjisine Fayda Sağlayacak

Çin’in güneş enerjisi sektöründeki tüm dünyayı etkileyecek kararının, yenilenebilir enerji kapasitesini arttırma konusunda oldukça iddialı olan Hindistan üzerinde oldukça faydalı olacağı düşünülüyor.

Geçtiğimiz hafta Çin hükümeti, bu yıl bazı yeni güneş projelerinin onaylanmasını durduracağını ve sübvansiyonları azaltacağını açıklamıştı. Dünyanın en büyük güneş enerjisi sektörüne sahip olan Çin’de talepleri azaltması beklenen bu açıklama, ülkenin güneş paneli satışlarının oldukça düşük fiyatlarla ülke dışına yöneleceğinin sinyallerini de vermişti.

Çin’in küresel ölçekte oldukça etki yaratan kararırın Hindistan’ın yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarına ise oldukça fayda sağlayacağı öngörülyor. Hindistan’ın yenilenebilir hedeflerini uygulamaktan sorumlu olan ajansı Solar Energy Corp. Genel Müdürü Sanjay Sharma, ülkenin Haziran ayı ortasında planlanan bir sonraki güneş enerjisi ihalesinde geçen yıl 17 Mayıs’ta kaydedilen değerin altına düşebileceğini söyledi.

Hindistan’ın güneş enerjisi araştırma firması Bridge to India’nın müdürü Vinay Rustagi ise, ülkenin modül fiyatlarındaki düşüşün büyük bir faydacısı olacağını belirtti. Rustagi ayrıca, Çin’in güneş panellerine olan talebinin beklenen şekilde zayıflaması durumunda, panel fiyatlarının yılın ikinci yarısında ve bir sonraki dönemde önemli ölçüde aşağı inmesi gerektiğini de vurguladı.

Hindistan’ın yıllık maksimum güneş paneli üretim kapasitesi yaklaşık 3 GW, ülkenin yıllık ortalama talebi ise 20 GW, bu nedenle ülkenin güneş enerjisi kurulumlarının geri kalanı uluslararası pazarda satın alınması gerekiyor.

Hinditan, son yıllarda yenilenebilir enerji alanında oldukça iddialı hedefleri olan ülkelerden biri konumunda. Ülkenin başbakanı Narendra Modi, iklim değişikliğiyle mücadelede küresel çabalara öncülük etme planının bir parçası olarak, Hindistan’ın yenilenebilir enerji kapasitesini iki katıa çıkartarak 175 GW’a çıkarmayı taahhüt etmişti.

https://www.renewableenergyworld.com/articles/2018/06/record-low-solar-prices-may-return-to-india-thanks-to-china-reforms.html