Brezilyalı Petrobras Yenilenebilir Enerji İçin Kolları Sıvadı

Brezilyalı Petrobras Yenilenebilir Enerji İçin Kolları Sıvadı

Brezilya’nın petrol devi Petrobras, güneş ve rüzgara yatırım yapmak için stratejik müttefiki olan Fransa merkezli Total ve yenilenebilir enerji iştiraki Total Eren ile güçlerini birleştireceğini açıkladı.

Üç kuruluş, Şubat 2017’de Total ve Petrobras tarafından imzalanan stratejik ortaklık anlaşması sonrasında Brezilya pazarında güneş ve rüzgar enerjisinde ortak iş gelişimini değerlendirmek için bağlayıcı olmayan bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Petrobras yaptığı açıklama ile bu tür bir ortaklık geliştirerek Brezilya’da yenilenebilir enerji, potansiyel ölçek ekonomileri ve sinerjiler ile ilgili risklerin azaltılmasının hedeflendiğini belirtti.

Mart 2017’de imzalanan anlaşma kapsamında Petrobras, Fransız petrol şirketine yaklaşık 2 milyar Dolar’lık petrol ve termik elektrik üretim varlıklarını satmayı kabul etmişti. Petrobras şu anda 6,8GW’lık elektrik üretim varlığına sahip. Şirket ayrıca, Brezilya eyaleti Rio Grande do Norte’deki tesislerinden birinde 1,1MW’lık bir fotovoltik sistemi geliştiriyor.

Petrobras gibi günümüzde birçok petrol şirketi yenilebilir enerji sektöründe boy göstermeye başladı. Repsol, Shell, Total, Eni, Norveç’in Statoil’i, Macaristan’ın Mol’u ve Umman’ın PDO’su en bilinenler arasında gösterilebilir.

https://www.pv-magazine.com/2018/07/10/brazils-petrobras-enters-solar-energy-business/