Blockchain ile Enerji Ticaretinde Dönüşüm

Blockchain ile Enerji Ticaretinde Dönüşüm

Enerji ticaretinde dönüşümü başlatan blockchain, sisteme dahil olan her paydaş için kazan-kazan modelini geliştirmeye devam ediyor. Lider blockchain şiketlerinden LO3 Energy, ABD, İngiltere ve Avusturalya’da sağladığı blockchain tabanlı Exergy’i uluslararası alanda yaymak için hazırlanıyor. Şirket, elektrik şebekeleri için oldukça yüksek katılım oranının söz konusu olacağı sistem ile enerji ticaretinde gerçekleşecek başlı başına bir dönüşümden bahsediyor.

Şirketin bu projesi ve gelecek yıllardaki vizyonu hakkında oldukça detaylı bigiler veren LO3 İş Geliştirme Müdürü Scott Kessler, şu anda ABD, İngiltere ve Avustralya’da yer alan Exergy platformunun birleştirici hedefi ile sadece tüketiciler için değil aynı zamanda, dağıtım araçları, perakendeciler ve tüm mevcut aktörler için de fayda sağladığını belirtiyor.

2016 yılında blockchaine dayalı gerçekleştirilen ilk işlemden bu yana LO3, Exergy’i geliştirmeye devam etmiş ve Centrica, Siemens ve Braemar Energy Ventures’ın yatırımlarını güvence altına almış.

Kessler, elektrik şirketleri, perakendeciler ve diğer paydaşlarla işbirliği ile geliştirilecek yeni projelerin sadece teknolojinin çok yönlülüğünü göstermeyeceğine, aynı zamanda “gerçek dünya bulgularına dayalı çözümler geliştirmeye daha fazla fırsat sunacağına” inanıyor.

Elektrik şebekesindeki katılımcıların verileri paylaşmalarına olanak tanıyan küresel ve standart bir veri platformu sağlamak isteyen şirket, bu alanda pilot çalışma yapan diğer şirketler gibi enerji sektöründeki dönüşümü hedefliyor.

Kessler’e göre Exergy, sadece yeni ürünler yaratmakla kalmayıp, aynı zamanda bu pazarlardaki katılımcı sayısını ve likidite miktarını arttırarak hem perkendeciler ve hem de müşteriler için kazanç sağlıyor. Katılımcılar, her ölçekte tüketiciler, üreticiler, tüketen üreticiler gibi büyük sanayi oyuncuları, üreticileri ve yeni hizmet sağlayıcılarını da içerebiliyor.

Exergy, ABD’nin Teksas eyaletindeki blockchain tabanlı Exergy, sabit fiyat sözleşmeleri ya da enerji alım anlaşmaları yoluyla enerji risklerini ve maliyetlerini azaltmayı amaçlayan ticari ve endüstriyel işletmelere riskten korunma işleminin saat ve hatta dakika aralıklarıyla yapılmasını sağlayarak tasarruflarına alternatif bir yol sağlar. Exergy ile etkileşebileceği düşünülen ürün Texas pazarındaki kullanıcılara bu şekilde oldukça fayda sağlayacak.

“Bu alanlara çevresel ve ekonomik faydalar getirmeyi amaçlıyoruz” diyen Kessler, projelerin yerel güç oyuncuları ile birlikte çalışarak çözümleri geliştirmek için uygun fiyatlandırma sinyalleri ve piyasa yapılarını tasarlamayı içerdiğini açıkladı.

Aynı zamanda Exergy’nin avantajlarının zaten açık olduğunu belirten LO3 İş Geliştime Müdürü, Exergy’nin enerji şirketleri için yeni müşterilere erişim, yeni hizmetler sağlama yeteneği ve kaynaklara erişerek şebekeleri daha etkin bir şekilde yönetebilme olanağı sağladığını da vurguluyor. Şebekeler açısından
bakıldığında ise en yoğun şartlar için tasarlanan Exergy, şebeke için en yüksek kapasite anlamına geliyor.

https://www.renewableenergyworld.com/articles/2018/05/blockchainbased-democratization-of-energy-making-gains-on-three-continents.html?