Baidu’nun Otonom Otobüsleri Japonya’da Hizmet Verecek

Baidu’nun Otonom Otobüsleri Japonya’da Hizmet Verecek

Çin’in Google’ı olarak anılan internet devi Baidu, duyurduğu yeni ortaklık ile Japon holding şirketi SoftBank’ın bir yan kuruluşu olan SB Drive için otonom otobüsü Apolong’dan 10 adet üreteceğini açıkladı.

2019’un başlarında Japonya’ya teslim edilecek otonom otobüslerin üretimini ise Çinli otobüs üreticisi King Long gerçekleştirecek. Baidu yöneticileri, haberi şirketin her yıl Pekin’de gerçekleşen, yapay zeka konferansı olan Baidu Create 2018’de duyurdu.

14 yolcu kapasitesine sahip olacak Apolong otobüsleri, tamamen otonom sürüş ile hizmet sağlayacaklar. Ancak otobüsler, olası her sürüş senaryosu ele alınarak tasarlanacak. Otobüsler, Baidu’nun lider otomobil üreticileri Ford, Honda ve diğer şirketlerle olan ortaklıklarının temelini oluşturan Apollo Otonom Sürüş Sistemi’ni kullanacak.

Baidu’nun Çin’de hizmet verecek 100 adet otonom otobüs Apolong’un üretimi tamamladı. Şirketin SB Drive ile ortaklığı ise tamamen, ülke dışında gerçekleştirilecek faaliyetlerin ilk sinyali olarak görülüyor.

Dünyanın birçok ülkesinde toplu taşımada otonom araçlara geçiş giderek artıyor. Bu alanda birçok uzman da sürücüsüz araçların toplu taşıma için çok daha güvenli olduğunu görüşünde.

https://futurism.com/autonomous-buses-baidu-japan/