Avrupa’nın Enerji Depolama Pazarı Giderek Büyüyor

Avrupa’nın Enerji Depolama Pazarı Giderek Büyüyor

Avrupa Enerji Depolama Derneği’ne üye şirketlerden ve sektördeki diğer önde gelen oyuncularından toplanan veriler, yenilenebilir enerjideki büyüme ve maliyet düşüşleri ile Avrupa’nın kilit bölgelerinde depolama teknolojileri için gelişen bir pazara dikkat çekiyor.

2015 yılından bu yana enerji depolamada Avrupa pazarı, her yıl neredeyse iki katı genişledi. Tüm kıtada 0,6 GW olan kurulu kapasite 2017 yılının sonuna gelindiğinde ise, sadece iki senede 1,6 GW’a ulaştı.

Raporda, Almanya ve İngiltere, lityum-iyon pillerin hakim olduğu en önemli iki enerji depolama pazarı olarak gösterilirken, İtalya’daki konutlara yönelik enerji depolama pazarının büyüklüğüne de dikkat çekiliyor.

Delta-ee Analisti Valts Grintals: “2017 yılında pazar büyümesi güçlü seyrederken, bir dizi büyük ölçekli proje 2017 yılından 2018 yılına ertelendi. Ancak bu, bütün Avrupa’da büyüme oranını koruyan konut sektöründeki beklenmedik güçlü bir büyüme ile telafi edildi.” diyor.

Analistler, enerji depolamadaki bu güçlü trendin devam etmesini bekliyor. İçinde bulunduğumuz yıl için ise %45’lik bir büyüme oranı bekleniyor.

“2018’in ilk yarısında, gecikmiş projelerin çoğu hayata geçti, yılın ikinci yarısında ise çok sayıda büyük ölçekli projenin devreye alınmasını bekliyoruz. Buna ek olarak, ticari ve endüstriyel sektöre yönelik depolama pazarı ilk engelleri aştığı için önemli bir pazar olarak ortaya çıkacak. Genel olarak görünüm çok olumlu, “diye ekledi.

İngiltere’de depolama projelerinin birçoğu rüzgar ve güneş santralleri ile ortaklaşa yerleştirildi. 2016 yılında ülkede, ulusal şebeke tarafından 200 MW’lık yeni kapasite temin edildi ve 2020 yılına kadar ise elektrik depolama kapasitesinin 6 GW’a çıkabileceği tahmin ediliyor.

http://www.climateactionprogramme.org/news/energy-storage-in-europe-increases-by-49-in-one-year