Avrupa’nın Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarını Defne Koz Tasarladı

Avrupa’nın Elektrikli Araç Şarj İstasyonlarını Defne Koz Tasarladı

Türkiye’nin endüstriyel tasarımda dünyaca tanınan ismi Defne Koz, tasarımcıların, şirketlerin yöneticileri ile birlikte geleceği kurgular hale geldiğini anlattı. Koz, Avrupa genelinde yayılacak elektrikli araç şarj istasyonlarını tasarlamak gibi pek çok heyecan verici projeye imza atıyor.

Tasarım, teknolojinin hızıyla şekil değiştiren iş dünyasının merkezi haline geldi. Tekstil de inşaat da yazılım da züccaciye de konuşuyor olsak işin merkezinde hep tasarım var. Dünyaca ünlü Türk tasarımcısı Defne Koz, Türkiye’nin pek çok sektörde üretimi önce kopyalayarak öğrendiğini ancak bunun üretim kalitesini yükselttiğini, şimdi ise tasarımın ön plana çıktığını düşünüyor.

“Üretim geliştikçe know-how yurtdışından getirildi ve bir kopyalama sürecinden geçildi. Bu bir anlamda sonraki döneme hazırlık oldu. Tüketim tarihine bakılırsa çok da yanlış bir şey değildi” diyen Koz, farklılaşmak isteyen firmaların artık tasarıma yöneldiğini anlattı. Defne Koz, Türkiye’de pek çok firmaya tasarım yapıyor. Bunlar arasında menteşe üreticisi de, ünlü bir mobilya ya da çay markası da var. Koz’un yurtdışında yürüttüğü projeler de çok heyecan verici. Teknolojinin merkeze oturduğu ve yeni bir yaşam tarzının dizayn edildiği bugünlerde Koz da Türk tasarımının bu yeni fotoğrafta bir izi olmasını sağlıyor. Örneğin; Koz’un dizayn ettiği elektrikli araç şarj istasyonlarının tüm Avrupa’da yayılması planlanıyor.

Defne Koz ve ortağı Marco Susani tarafından dizayn edilen şarj istasyonları, 3 yıl içinde İtalya’nın dört bir yanına kurulacak. 300 milyon euroluk bu yatırım, geçtiğimiz hafta Enel CEO’su tarafından açıklandı. Plan dahilinde 2022’ye kadar ülke genelinde 14 bin elektrikli şarj istasyonu kurulacak. İnsanlığın otomobille ilişkisinde yeni bir dönem başlatacak bu istasyonlarda Koz’un da imzası olacak.

https://www.dunya.com/ekonomi/avrupanin-elektrikli-arac-sarj-istasyonlarini-defne-koz-tasarladi-haberi-390628