Ater Enerji, 2016’da 10 MW GES Kuracak

Anahtar teslim güneş enerjisi santral projelerini hayata geçiren Ege Bölgesi’nin önde gelen firmalarından Ater Enerji, bu yılın sonuna kadar 10 MW GES kurulumu hedefliyor. Atergrup Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Ceylan’ın Dünya Gazetesi’ne yaptığı açıklamayı sizinle paylaşıyoruz.

2016 hedefinin 3 MW’lık kısmını tamamladıklarını söyleyen Volkan Ceylan, Ater Enerji’nin projelerini anlattİ. Ceylan,Ege’nin en büyük çatı projesi olan Güres Tavuk çiftliği projesini tamamladık. 1 MW olan bu tesis, 2014’te mahsuplaşarak kendi elektriğini üretmeye ve fazlasını devlete satmaya başladı. Bir diğer örnek projemiz, kapasitesi 1 MW olan Minya Soğuk Hava Deposu. Bu da Ege’nin en büyük soğuk hava deposu olma özelliğini taşıyor. Manisa-Turgutlu’da yer alan bu tesiste, Schmid-Pekintaş’ın polikristalin panelleri kullanıldı. Alt konstrüksiyonda ise magnelis özellikli Atersolar profilleri tercih ettik”.</p>

Düzce’deki Aluform Pekintaş binasında çatı üzeri 1 MW kurulumunu ve Balabanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne ait arazi GES Projesini de gerçekleştireceklerini söyleyen Ceylan, Enerji tesislerinde yatırımlar yapİldİktan sonra en büyük problem işletme ve bakım. Biz, modül hücrelerde oluşabilecek her türlü hasarı özel cihazlarla ölçüyoruz. Panel yüzeyinde oluşabilecek tozlanma sebebiyle ortaya çıkabilecek performans düşüşlerinin önüne geçmek için uzmanlarımız saf su kullanılan özel dönüşüm cihazları ile panel yüzeylerini temizliyorlar,dedi.

Kaliteli bir sistem kurulumu için ustaların iyi eğitimli olması gerektiğine dikkat çeken Ceylan, Güneş enerjisi Türkiye’de yeni bir sektör olduğu için deneyimli ve kaliteli eleman bulmak kolay değil. Biz de bünyemizdeki Atersan Akademi’yi GES kurulumu hakkında sektördeki diğer ustalara eğitim verecek konuma getirdik, diye konuştu.

Ater Enerji kurulumunu üstlendikleri tüm projelerde yasal süreçlerin yönetilmesi, elektrik ve statik projelendirme, malzeme alımı, ışınım analizleri ve teknik raporlama, sistem kurulumu ve devreye alma hizmetleri de sunuyor.