Asunim Türkiye, Manisa Projesini Devreye Aldı

Asunim Türkiye, Manisa Projesini Devreye Aldı

Asunim Türkiye, Ege Bölgesinde iki güneş enerjisi santralini daha devreye aldı.

İlklere imza atan Asunim Türkiye; Manisa’da kurulan, toplam 40,4 MW’lık projenin 19,7 MW’lık bölümünü ilk olarak devreye alırken; geri kalan 20,6 MW’lık bölümü ise, ikinci etapta devreye aldı.

Sistemin, projelendirme ve mühendislik hizmetleri Asunim bünyesindeki uluslararası mühendis ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Son derece engebeli ve dağlık bir araziye sahip olan projede; Asunim’e özel 3D modelleme yazılımları kullanılarak, ters eğim hesaplamaları ve gölgeleme hesaplamaları son derece titizlikle yapıldı. Manisa GES projesinin, bulunduğu konum itibariyle oldukça zorlu bir alanda konumlandığını belirten Asunim Türkiye Yönetici Ortağı Umut Gürbüz, “Düz bir araziye proje hazırlamak oldukça kolaydır. Ancak farklı eğimlere sahip sahalarda; araziyi, en verimli güneşlenme koşullarına göre kullanmak farklı çalışmaları ön plana çıkarıyor. GES projesi, bulunduğu konum itibariyle oldukça zorlu bir alanda konumlanmakta. Santrallerin ikisi de, Manisa’da yer alan dağlık bölgelerde ve tepe noktalarında kurulduğu için hem kuzey hem de güney yamacına konumlandı.” şeklinde konuştu.

Manisa GES projesinde, yüksek verimlilik oranına sahip 160 bine yakın Jinko Solar marka güneş panelleri ve fanlı soğutma sistemine ihtiyaç duymayan, nem ve toza karşı dayanıklı IP65 koruma sistemini kullanan REFUsol 40k inverterleri kullanıldı. SCADA sistemi için ise, Alman menşeili Solar-Log firması tercih edildi. Bakım Onarım hizmetleri, Asunim’in ayrı bir iştiraki olan Maxima Enerji tarafından gerçekleştirilecek.