2022 Kış Oyunları’na Yenilenebilir Enerji Desteği

2022 Kış Oyunları’na Yenilenebilir Enerji Desteği

2022 Kış Olimpiyatları, yenilenebilir enerji ile düşük karbon ayak izine sahip olacak.

Pekin ve Zhangjiakou şehirlerinin ortaklığında gerçekleşecek olan 2022 Kış Oyunları için Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı ile birlikte enerji üzerine yol haritası belirlendi. Anlaşma kapsamında, Zhangjiakou şehri, 2020 yılına kadar enerjisinin yüzde 50’sini yenilenebilir kaynaklarından elde edebilir hale gelecek.

Son yıllarda yenilenebilir enerji alanındaki azmi ve başarıları ile Çin, istikrarlı ilerleme kaydetti. Temiz enerjiye verdiği öncelik ve teknolojik inovasyonları ile ülke, enerji dönüşümünün kilit aktörü olarak ortaya çıktı.

2008 yılında yine Çin’de gerçekleştirilen Yaz Oyunları’nda hava kalitesinin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı olarak kabul edilen seviyelerin altında olduğu belirlenmişti ve bu durum hem ülkede hem de dünyada endişelere yol açmıştı. 2022 Kış Oyunları için ise Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı ile imzalanan mutabakat kapsamında, “düşük karbon” çağrısı ile Çin güneş enerjisi kuruluşu geçtiğimiz dört yıllık süreçte 10 kat arttı. Bununla birlikte ülke, önümüzdeki iki yıl içinde de yenilenebilir enerji kaynaklarına en az 350 milyar dolar yatırım yapmayı da planlıyor.

2022 yılında ülkede gerçekleşecek Kış Oyunları’nın yenilenebilir enerji profili ile düşük karbon ayak izinin yanı sıra, temiz enerji hareketinde farkındalığın arttırılması da hedefleniyor.

http://www.solardaily.com/reports/Next_Winter_Olympics_could_be_powered_by_renewable_energy_999.html