2017 Yılına Damga Vuran Ace Of Mice

Türkiye ve Global MICE sektörünün en büyük oraganizasyonlarından biri olan M.I.C.E. Exhibition, üç gün süren programın ardından 1 Mart 2017 tarihinde sona erdi.

10 bini aşkın alanında uzman katılımcının ziyaret ettiği zirvede, Türkiye’de ilk kez uygulanan B2B (Business to Business) yöntemi ile hizmet sağlayıcı, profesyonel katılımcılarla görüşmelerde bulundu.

Turizm Medya Grubu tarafından düzenlenen, Ace of M.IC.E. Fuarı’nın son gününde Türkiye ve dünyanın kongre, toplantı ve etkinlik sektörünün önderleri; Türkiye’nin dünya kongre, toplantı ve etkinlik merkezi olması için yapılması gerekenleri ele aldı.

M.I.C.E. Sektörü Nereye Gidiyor?

VIP Turizm CEO’su Yasemin Pirinçcioğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen M.I.C.E. Sektörü nereye gidiyor başlıklı panelde konuşma yapan Pirinçcioğlu şunları söyledi:Türkiye’de böyle bir etkinlik yapılması çok sevindirici. M.I.C.E. Türkiye’de 2000’li yıllarda konuşulmaya başlandı. M.I.C.E. aslında bir marka değil, endüstrinin iş yapış şeklidir. Sektörün en büyük eksikliği itibar ve biz kendi itibarımızı kendimiz almalıyız. İyiyim diyerek yola çıkarsak bu değişen dünyada daha iyi olamayız.

TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ise şunları söyledi: M.I.C.E. son 10 yılda çok büyük bir ivme kazandİ. TüRSAB olarak sektörün bütün sorunlarİyla ilgileniyoruz. Sektör disipline edilip, kontrol altına alınmalı. M.I.C.E. sektöründeki tüm oyuncuların işlerini doğru yapması gerek. Sektörün çok ciddi düzenlemelere ihtiyacı var ve herkesin mesleki yeterlilik belgesi sahibi olması lazım.

MPI Türkiye Kulübü Başkanı Handan Boyce ise, sektörün itibarlı olduğunu ve bir araya gelip, sinerjiyi sağlamanİn öneminden bahsetti. Ace of M.I.C.E.’İn bu alanda çok önemli bir etkinlik olduğunun altını çizdi ve ekledi: Sektöre destek veren kurumlar daha fazla olmalı. Kongre ve toplantı sektörü turizm sektörü değil, başlı başİna bir sektör. Düzenlemelerle yapılması gereken çok şey var ama mühim olan bir araya gelmek. Birbirimizi anlamamız, kendi değerimizi vermemiz lazım. Bir çatı altında meslek birliği olmasına kesinlikle varım.

Dünyada M.I.C.E. Sektörünün Dünü ve Bugünü

MPI Türkiye Kulübü Başkanı Handan Boyce moderatörlüğünde gerçekleşen öğleden sonraki oturumda, ICCA CEO’su Martin Sirk şunları söyledi: ICCA küresel bir birliktir. Türkiye’de de birçok üyemiz var. Uluslararası dernek sektöründe çok önemli bir yerde. Bu sektör gittikçe büyüyor. Son 10 yılda pazar 2 katından daha fazla artmıştır. Son 8-9 senede oluşan farklı bir rekabet dalgası da var. Artık fikir sermaye ortaya çıktı. Başarılı olabilmek için derneklerin hedefleriyle uyumlu olmalısınız. Üyelik konusunda, problem çözmeye yönelik olma konusunda deneyim eksikliği olanlara destek olmalısınız. Veri ve analiz de çok önemli. Bunları da dikkate almak gerekir. Türkiye’nin de büyük bir şansının olduğunu düşünüyorum.