2017 Yenilenebilir Enerji Rekoru

Güneş enerjisinin önderlik ettiği yenilenebilir enerji, bu yıl başka bir rekora daha imza attı.

Güçlü bir güneş enerjisi pazarının sayesinde, yenilenebilir enerji kaynakları 2016’daki net güç kapasitesinin neredeyse üçte ikisini (165 GW) oluşturdu. Çin başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında kullanımı hızla artan güneş panelleri sayesinde, ilk defa güneş enerjisindeki büyüme, kömürdeki net büyümeyi de aşarak diğer tüm yakıt türlerinden hızlı yükseldi.

Güneş enerjisi panel üretim maliyetinin de düşürülmesi ile birlikte elektriğin açık arttırma fiyatı kilovatsaat başına rekor düşüklükte (3 sent) bir değerden açıklandı. Açıklanan bu rekor düşüklükteki değer; Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Meksika ve Şili de dahil olmak üzere bir çok ülkede kaydedildi. Duyurulan bu fiyatla birlikte yenilenebilir enerji üretimi, yeni yapılmış olan gaz ve kömür santrallerindeki üretim maliyetine kıyasla eşdeğer ve altı değere sahip.

2022 yılına kadar hızla gelişeceği ve yeni bir döneme girileceği belirtilen yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artmasıyla, daha temiz bir gelecek hepimizi bekliyor.

http://www.iea.org/renewables/?utm_content=buffer76fbe